U našim web stranicama možemo pored JavaScripta-a koristiti i Java aplete (applets). Osnovna razlika između JavaScripta-a i Java apleta je u tome što je Java pravi programski jezik, namenjen širokoj upotrebi, a JavaScript je skript jezik koji ne zahteva prevođenje (kompajliranje) programskog koda. Što znači, da Java programe-aplete moramo prevesti pre nego što ih ugradimo u stranice, JavaScript kod se prethodno ne prevodi, već se kod piše direktno u web stranice, pa se u web čitaču korisnika interpretira. U sledećem primeru ćemo videti kao izgleda Java programski kod i kako se implementira u web stranice.
Kreiraćete fajl nazvan, recimo „Zdravo.java“ u bilo kom editoru teksta. Obavezno mu dajte ekstenziju „.java“ i unesite sledeći kod:
import java.applet.Applet;
import java.awt.Graphics;public class Zdravo extends Applet
{
public void paint(Graphics g)
{
g.drawString(„Pozdrav!“, 50, 25);
}
}
Sada ćemo ovaj programski kod iskompajlirati uz pomoć nekog od Java prevodilaca, npr. sa paketom „JDK“. Jednostavno ćemo pod DOS promptom napisati komandu:
javac Zdravo.java
Ukoliko nije bilo greške u prevođenju koda i sintaksnih grešaka, kompajler će kreirati fajl „Zdravo.class“ u istom folderu gde se nalazi i fajl sa izvornim kodom (Zdravo.java). Class fajl zadrži tzv. Java bajtkod.
Kreiraćemo .html stranicu u kojoj ćemo implemetirati Java kod. Pazite da bude u istom folderu sa fajlom „Zdravo.class“.
<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Prvi Java program</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
Ovo je rezultat koji daje Java program:
<APPLET CODE="Zdravo.class"
WIDTH=150 HEIGHT=25>
</APPLET>
</BODY>
</HTML>
Da bi videli rezultat Java apleta, pokrenite .html stranicu u Java-kompatibilnom web browser-u ili nekoj drugoj aplikaciji koja podržava Java aplete (npr. JavaViewer koji dolazi uz JDK).
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com