U godišnjem izveštaju Ujedinjenih nacija o svetskoj populaciji tvrdi se da stepen eksploatacije prirodnih bogatstava nije nikada bio veći, a da nemilosrdno iskorišćavanje prirode nastavlja da se pojačava još intenzivnije, s obzirom na predviđeni rast svetskog stanovništva. U poslednjih 40 godina svetska se populacija uvećala dva puta, i trenutno iznosi oko 6,1 milijardu stanovnika; do 2050. godine taj broj će narasti na 9,3 milijarde. Celokupan predviđeni rast desiće se u zemljama u razvoju.
Jedna od najgorih posledica rasta jeste sve manja količina zdravih, čistih voda: predviđa se da će 2050. godine čak 4,2 milijarde stanovnika (preko 45% svetske populacije) živeti u zemljama koje ne mogu da obezbede minimalnu količinu od 50 litara po glavi stanovnika. Trenutno se najgori primeri zagađivanja voda beleže u kineskim, južnoazijskim i južnoameričkim gradovima, gde će situacija postajati još ozbiljnija. Oko 1,1 milijarda ljudi danas nema pristup dovoljnim količinama čiste vode, a u razvijenim zemljama situacija postaje sve kritičnija, jer se 95% kanalizacija i 70% industrijskih otpadnih voda sliva nepročišćeno nazad u vodene tokove.
Dalje se u izveštaju Ujedinjenih nacija govori i o ostalim, ne manje ozbiljnim problemima. Uništavanje šuma i erozija tla bi mogli da do 2025. godine dovedu do nestanka jedne četvrtine svih biljnih vrsta. Trend globalnog zagrevanja i rasta nivoa mora i dalje se nastavlja, uz dalje iskorišćavanje i iscrpljivanje morskih resursa. Manjak hrane će u budućnosti biti i te kako veliki problem: proizvodnja mora da se udvostruči. Jaz između bogatih i siromašnih nastavlja da se produbljuje, pri čemu siromašno stanovništvo zemalja u razvoju još više iscrpljuje prirodna bogatstva, koja su, u mnogima zemljama, već na izmaku.
Stručnjaci smatraju da je jedno od rešenja davanje mnogo veće uloge ženskoj populaciji, čiji će se glas u društvu mnogo više ceniti, pogotovo po pitanju veličine porodice.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com