Kina gradi ogromnu podzemnu providnu sferu da uhvati

Kina je konstruisala najveći svetski providni sferni detektor 700 metara pod zemljom za hvatanje neuhvatljivih neutrina, koje se često nazivaju „čestice duhova“, kako bi se otkrile tajne beskonačno malog i beskonačno ogromnog u svemiru, prenosi Sinhua.

Akrilna sfera od 12 spratova prečnika 35,4 metra, zakopana duboko u granitnom sloju brda u Kaipingu, grad Điangmen u južnoj kineskoj provinciji Guangdong, predstavlja jezgro podzemne opservatorije za neutrino Điangmen (JUNO), gigantskog i kompleksnog naučnog objekta.

Izgradnja izazovnog projekta, koji su pokrenuli Kineska akademija nauka i vlada Guangdonga 2015. godine, ušla je u završnu fazu. Očekuje se da će montaža čitavog uređaja biti završena do kraja novembra, a  objekat bi trebalo da bude u potpunosti pušten u rad u avgustu 2025. godine, saopštio je Institut za fiziku visokih energija (IHEP) Kineske akademije nauka, kao vodeće institucije projekta.

Kao jedan od najmoćnijih eksperimenata na svetu za otkrivanje misterije neutrina, očekuje se da će JUNO raditi najmanje 30 godina. Opservatorija je dizajnirana da pomogne naučnicima da bolje razumeju hijerarhiju mase neutrina otkrivanjem reaktorskih neutrina iz obližnjih nuklearnih elektrana Jangđiang i Tajšan sa energetskom rezolucijom bez presedana od tri procenta, rekao je Vang Jifang, glavni naučnik JUNO-a i šef IHEP-a.

Razumevanje hijerarhije mase neutrina moglo bi imati ogromne implikacije za fizičke modele univerzuma i za istraživanje kosmičke evolucije, rekao je Vang.

Objekat će takođe pomoći naučnicima da sprovode druge najsavremenije studije kao što su posmatranje supernove, atmosferskih i solarnih neutrina.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com