Kina osniva prvi institut za istraživanje medicine uz pomoć kvantnog računarstva

Kina je osnovala prvi istraživački institut za medicinu koji koristi kvantno računarstvo i podatke u provinciji Anhuji na istoku zemlje, izvestio je 9. novembra Čajna sajens dejli (China Science Daily), a prenosi Sinhua.

Istraživački institut za kvantno računarstvo i podatke u medicini u Hefeju, zajednički su osnovali Medicinski univerzitet u Bengbuu i kompanija Oridžin kvantum kompjuting tehnolodži n(Origin Quantum Computing Technology Hefei Co). Institut je zvanično pokrenut 8. decembra i posvećen je primeni moći kvantnog računarstva u oblasti medicine i komercijalizaciji istraživačkih dostignuća, navodi se u izveštaju.

 

Kvantno računarstvo predstavlja novu vrstu računarske moći u medicini. Uspešni primeri već postoje u Sjedinjenim Državama, gde je izgrađen prvi kvantni računar prilagođen za medicinsku upotrebu, sa praktičnom primenom u raznim oblastima.

 

Novi institut, koristeći svoje prednosti u kvantnom računarstvu, medicinskim istraživanjima i razvoju talenata, sprovodiće verifikaciju kvantnih medicinskih algoritama na stvarnim mašinama, podsticati duboku saradnju između kvantnog računarstva i medicinskih istraživanja, unapređivati obuku stručnjaka za medicinske podatke i jačati bezbednost i primenu medicinskih podataka u Kini uz pomoć kvantnog računarstva, navodi se u izveštaju.

 

Guo Guoping, zamenik direktora Ključne laboratorije za kvantne informacije Kineske akademije nauka na Univerzitetu za nauku i tehnologiju u Kini, a ujedno i glavni naučnik kompanije Oridžn kvantum, rekao je da će novi institut promovistati „rukovanje“ između nezavisne kvantne računarske snage Kine i njenih obimnih medicinskih podataka. Ovaj pristup će takođe biti korišćen za istraživanje novih puteva u edukaciji stručnjaka za kvantnu medicinu podataka.

 

Prošle godine, Medicinski univerzitet u Bengbuu i kompanija Orižin kvantum objavili su prvo kinesko dostignuće u primeni domaćih superprovodnih kvantnih računara u medicinskim istraživanjima. Ovo dostignuće je poboljšalo efikasnost detekcije molibdenskih meta dojki, čime su istaknute prednosti kvantnog računarstva.

 

Trenutno dve strane zajednički istražuju ubrzanje razvoja lekova malih molekula koristeći moć kvantnog računarstva. Ovaj napor je zasnovan na računaru Oridžin vukong, samostalno razvijenom superprovodnom kvantnom računaru kompanije Oridžin kvantum, navodi se u izveštaju.

 

Od  puštanja u rad u januaru, Oridžin vukong je završio 298.000 zadataka kvantnog računarstva za korisnike iz 137 zemalja i regiona širom sveta.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com