U svojoj naučnoj istraživačkoj stanici na Antarktiku, Kina je predstavila radio/milimetarsko-talasni teleskop sa otvorom od 3,2 metra, nazvan „Antarktičko oko Tri klisure“.
Teleskop je zvanično pušten u rad 3. aprila u kineskoj stanici Džongšan na Antarktiku, a zajednički su ga razvili Univerzitet Tri klisure u Kini (CTGU) i Šangajski normalni univerzitet (SHNU), čime je dodatno potvrđen kineski napredak u oblasti antarktičke astronomije, piše Sinhua.
„Antarktičko oko Tri klisure“ je zvanično započelo naučna posmatranja neutralnog vodonika i molekulskih spektralnih linija amonijaka na Mlečnom putu, pružajući ključne podatke koji pomažu u razumevanju dinamike međuzvezdanog gasa i procesa formiranja zvezda, rečeno je na CTGU agenciji Sinhua.
„Ovaj teleskop je prevazišao ključne tehničke prepreke u izgradnji opservatorije na Antarktiku i postavio temelje za buduće ispodmilimetarsko-talasne teleskope na ovom kontinentu“, rekao je Džang Ji, vanredni profesor sa SHNU i član kineske antarktičke ekspedicije koji trenutno radi na tom kontinentu.
Dodao je da će uređaj proširiti mogućnosti posmatranja od radio-talasa do milimetarskih talasa niskih frekvencija, čime se podstiče razvoj sledeće generacije instrumenata za antarktičku astronomiju.
Zeng Siangjun, vanredni profesor na CTGU, napomenuo je da je Antarktik najhladniji kontinent na Zemlji, te da ekstremna hladnoća i jaki vetrovi predstavljaju ozbiljan izazov za razvoj i instalaciju radio-teleskopa.
Od 2023. godine, CTGU aktivno sarađuje sa SHNU u prevazilaženju izazova bavljenja astronomijom u ekstremnim uslovima. Tokom protekle dve godine, istraživači su savladali ključne tehničke prepreke, kao što su prilagođavanje opreme na antarktičke temperature ispod nule i vetrove jačine uragana, rekao je Zeng.
He Veiđun, partijski sekretar CTGU, naglasio je značaj ovog projekta.
„Uspešan rad ‘Antarktičkog oka Tri klisure’ predstavlja dostignuće našeg univerziteta u oblasti opreme za istraživanje polarnih regiona“, rekao je.
„To odražava duh kineskih naučnika koji osvajaju nove visine u nauci i tehnologiji, kao i ključnu ulogu univerziteta u nacionalnim inovacijama“, dodao je.
Nakon što teleskop uđe u stabilan rad, CTGU planira da pošalje istraživače u stanicu Džongšan na terenska naučna ispitivanja.
Kina kontinuirano širi svoje astronomske kapacitete na Antarktiku, koristeći izuzetne atmosferske uslove kontinenta za infracrvena i milimetarsko-talasna posmatranja.
Postavljanje „Antarktičkog oka Tri klisure“ nadovezuje se na ranije kineske inicijative, uključujući teleskope AST3 za posmatranje Antarktika i druge astronomske instrumente, dodatno jačajući globalne napore u proučavanju kosmičkih pojava sa jedne od najudaljenijih lokacija na Zemlji.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com