Kineska misija Čang’e-7 sleteće na južni pol Meseca u potrazi za ledom

Kineska lunarna sonda Čang’e-7, čije je lansiranje planirano za 2026. godinu, ciljaće južni pol Meseca kako bi tragala za vodenim ledom i testirala napredne tehnologije ključne za održive ljudske aktivnosti na Mesecu, izvestila je Kineska medijska grupa.

Kako prenosi Sinhua, misija će koristiti inovativnu letelicu-hoper opremljenu analizatorom molekula vode s ciljem potvrde prisustva i raspodele vodenog leda u trajno zasenčenim kraterima, navodi se u izveštaju.

Dok su misije Čang’e-3 i Čang’e-5 uspešno sletele na bližu stranu Meseca, a Čang’e-4 i Čang’e-6 postigle istorijska sletanja na njegovu tamnu stranu, planirano sletanje Čang’e-7 na južni pol testiraće sposobnost kineskih lunarnih sondi da dosegnu bilo koji deo Meseca, izjavio je Tang Juhua, zamenik glavnog projektanta misije Čang’e-7.

U slučaju uspešnog pronalaska vodenog leda, troškovi i vreme transporta vode sa Zemlje mogli bi biti značajno smanjeni, što bi olakšalo uspostavljanje ljudske baze za dugoročne aktivnosti na Mesecu i omogućilo dalja istraživanja Marsa i dubokog svemira, rekao je Tang.

Prema rečima Vu Vejrena, glavnog projektanta kineskog lunarnog istraživačkog programa, sonda Čang’e-7 – koja se sastoji od orbitera, lendera, rovera i mobilnog hopera – suočiće se sa ekstremnim izazovima, uključujući temperature niže od minus 100 stepeni Celzijusa i složen teren.

Hoper, prvi istraživač te vrste na Mesecu, moći će da „skače“ iz osvetljenih područja u zasenčene kratere kako bi sproveo detaljne analize. Lender će rasporediti prvi kineski sistem „orijentacije pomoću referentnih lunarnih slika“ za precizno sletanje, dok će hoper koristiti aktivnu tehnologiju amortizacije udara kako bi sigurno sleteo na kosim terenima, navodi se u izveštaju.

Sonda će moći samostalno da analizira teren za sletanje, pri čemu će više od polovine operacija obavljati autonomno, bez intervencije sa Zemlje. Solarni paneli postavljeni vertikalno na sondi optimizovani su za hvatanje niskog ugla sunčeve svetlosti u blizini mesečevog pola, dodao je Tang, ističući da je misija ušla u završnu fazu sklapanja i testiranja.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com