Kineski džinovski teleskop detektovao novi brzi radio talas iz svemira

Kineski naučnici su uz pomoć najvećeg radio-teleskopa na svetu otkrili novi brzi radio talas (FRB) iz svemira, piše Sinhua.

FRB su misteriozni radio bljeskovi koji traju samo nekoliko hiljaditih delova sekunde za koje je 2016. godine potvrđeno da potiču iz kosmosa. Još nema objašnjenja za njihovo poreklo.

Koristeći sferični radio teleskop sa otvorom od pet stotina metara (FAST), koji se nalazi u jugozapadnoj kineskoj provinciji Guidžou, lokalni istraživački tim je pronašao slab radio signal, odnosno FRB 20200317A, nakon analize masivnih podataka istraživanja FAST-a, i objavio otkriće krajem septembra međunarodnoj astronomskoj zajednici putem Astronomovog telegram.

Više nacionalnih medija ponovo je objavilo vest ove nedelje, ističući da su istraživačii iz lokalne ključne laboratorije informacionih i računarskih nauka u okviru Normalnog univerziteta Guidžou. Prethodne nalaze su uglavnom uradile Nacionalne astronomske opservatorije.

FAST je najveći svetski radio teleskop sa jednom antenom, sa prijemnom površinom koja je jednaka površini 30 standardnih fudbalskih terena. Smešten je u prirodno dubokoj i okrugloj kraškoj depresiji, a zvanično je počeo rad 11. januara 2020.

Od tada je počeo da otkriva brze radio talase (FRB) i uhvatio prva četiri neponovljiva talasa FRB2020.

Prema naučnicima, veći broj otkrića brzih radio talasa mogao bi pružiti uvid u širok spektar astrofizičkih problema.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com