Kineski istraživači su nedavno otkrili različite mehanizme koji regulišu raznovrsnost biljaka u tropskim arhipelazima, saopštila je Botanička bašta južne Kine pri Kineskoj akademiji nauka, prenosi Sinhua.
Uprkos značajnim istraživanjima u oblasti biogeografije ostrva, razumevanje biodiverziteta i bioloških resursa na većini kineskih morskih ostrva ostaje ograničeno zbog visokih troškova i poteškoća povezanih sa proučavanjem ostrva.
Istraživači u botaničkoj bašti odabrali su dva arhipelaga, uključujući 16 tropskih koralnih ostrva i 21 tropsko kontinentalno ostrvo i analizirali podatke o raznolikosti biljnih vrsta i elemente tla od 589 kvadrata.
Otkrili su da je obrazac distribucije raznolikosti biljnih vrsta u dva arhipelaga u skladu sa klasičnom teorijom odnosa vrsta-područje biogeografije, koja nalaže da što je veća površina ostrva, to je veća raznolikost vrsta. Ali takođe su otkrili da postoje različiti mehanizmi koji održavaju biljnu raznolikost u dva arhipelaga.
Za koralna ostrva, otkrili su da hranljive materije u tlu i prostorna udaljenost između zajednica igraju glavnu ulogu u oblikovanju strukture biljnih zajednica i raznolikosti vrsta. Nasuprot tome, otkrili su da direktan efekat površine ostrva određuje bogatstvo biljnih vrsta na kontinentalnim ostrvima, praćen uticajem hranljivih materija u zemljištu.
Studija je objavljena u časopisu Raznovrsnost biljaka (Plant Diversity).
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com