Klima-uređaji će postati izlišni, ali ne zbog zahlađenja niti zbog globalnih klimatskih promena, već zahvaljujući novim tehnologijama izrade stakla. Naučnici tvrde da će u budućnosti staklo biti prevučeno vrlo tankim slojem nevidljivim golim okom (reda mikrometra) koji će reflektovati toplotnu energiju. Ovaj sloj nanosi se preko običnog stakla, a sastoji se od vanadijum-dioksida. Svojim dejstvom omogućava propuštanje vidljivog dela spektra sunčeve svetlosti, dok toplotnu komponentu reflektuje. Ukoliko se samo svetlo više zagreje, utoliko je reflektovanje izraženije.
Ovo „hladno staklo“ otkriveno je u Velikoj Britaniji na Univerzitetskom koledžu u Londonu (UCL – University College London). Zasad se eksperimenti izvode na malom uzorku površine deset centimetara kvadratnih. Oni su pokazali da se manipulacijom sa sastavom sloja kojim se staklo prevlači može regulisati temperatura. Pri tom se vanadijum-dioksidu dodaje volfram. Njegova količina određuje trenutak početka refleksije toplote sa stakla, što se može ostvariti u opsegu od 0 do 70 stepeni Celzijusovih.
Korišćenje ove tehnologije moglo bi izazvati revolucionarne promene u čovekovom svakodnevnom životu. Troškovi hlađenja pomoću klima-uređaja znatno bi se snizili, a iskustvo pokazuje da se znatno više energije utroši leti na hlađenje erkondišnom nego za zagrevanje zimi, što je posebno značajno u toplim krajevima. Takođe, i za arhitekturu bi to značilo revolucionarnu promenu. Mogle bi se sasvim slobodno, bez obzira na podneblje, graditi zgrade sa što više svetlosti (staklenih površina).
Ova ideja je još uvek na samom početku realizacije. U toj fazi sasvim je logično očekivati probleme. Jedan od problema je žuta nijansa koju dobija staklo zbog dodavanja vanadijum-dioksida, tako da se dobija utisak da staklo nije čisto. Tim naučnika već radi na njegovom rešavanju. Takođe, sasvim sigurno će se pojaviti i problemi primene tehnologije na znatno većoj površini od one na kojoj se trenutno eksperimenti obavljaju. Ipak, kako kaže dr Ivan Parkin, jedan od naučnika iz tima sa Londonskog univerzitetskog koledža, industrija stakla napreduje velikom brzinom, tako da neće proći mnogo vremena do izlaska ove tehnologije iz laboratorije i njene primene u svakodnevnom životu čoveka.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com