Laser u borbi protiv tumora mozga

Koristeći laser s veoma tankim optičkim vlaknima, neurohirurzi pariske bolnice Pitie-Salpetriere uspešno su operisali tumore na mozgu pacijenata koji su za vreme operacionog zahvata bili samo pod lokalnom anestezijom. Ovo je revolucionarni hirurški poduhvat, jer je prvi put korišćena laserska tehnologija unutar zatvorene lobanje i na pacijentima koji su u toku operacije ostali budni.
Pacijenti su ostali pri svesti kako bi mogli medicinskom timu da potvrde da im moždane funkcije nisu oštećene. "Tokom operacije pacijenti ne osećaju ništa, a bolnicu mogu napustiti 14 sati posle operacije", izjavio je Aleksandar Karpentije (Alexandre Carpentier), hirurg ove pariske bolnice. Karpentije je operaciju, prenose strani mediji, nazvao "svetskom premijerom" upotrebe naprednih tehnika i lokalne anestezije umesto opšte. Dosad je u programu operacija tretirano osam volontera.
"Svi pacijenti su patili od metastaziranja tumora na mozgu prouzrokovanog raznim oblicima raka, uglavnom rakom pluća i dojki koje nisu izlečili konvencionalni tretmani ili su bili neoperativni", objasnio je ovaj francuski lekar. Pionirska tehnika znači da je hladni laser u mozak uveden kroz sitnu, tri milimetra široku, rupu u lobanji. Sredstvo je potom polako vođeno prema području tumora uz pomoć skenera magnetne rezonance. Svake tri sekunde kompjuter je izračunavao temperaturu područja koje je laser spaljivao kako bi se osiguralo da ne bude opasnog pregrejavanja i potvrdilo da su uništene samo ćelije tumora.
Operacija zahteva dva tima hirurga, a dosad je potpuni program prošlo šest od osam pacijenata volontera. Svima njima, inače, lekari su u proseku prognozirali najviše još tri meseca života. Od njih šestoro, petoro ih u devet meseci nakon operacije nije imalo kancerogene ćelije na mozgu. Nije bilo ni slučajeva epilepsije niti moždanih oštećenja, a operacija je generalno bila moguća zbog revolucionarnog lasera koji je konstantno hladan. Time se, naime, u kontaktu s mozgom izbegavaju epileptični napadi ili stvaranje ugrušaka krvi, koji mogu dovesti do oštećenja mozga ili smrti pacijenta prilikom operacije.
"Prvi put je laserska tehnologija korišćena intrakranijalno, što znači unutar zatvorene lobanje, i uz upotrebu magnetne rezonance u realnom vremenu kako bi se izbegla kolateralna šteta. Ovo je preteča tehnika budućnosti, u kojima će MR imati ključnu hiruršku ulogu u neurohirurgiji", navodi još doktor Karpentije.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com