Kockice, kao igračke za sklapanje različitih figura koje podstiču maštu, odavno su omiljene među decom (i odraslima). Od 1998. godine, međutim, one nisu više samo obične igračke već se mogu koristiti i za pravu poslovnu primenu, a u kućnoj varijanti za kreiranje robota i drugih automatskih naprava. Među njima su svakako najatraktivnije lego kockice. U njihovom najnovijem izdanju pružena je vrlo bogata mogućnost pravljenja igračaka i njihovog programiranja.
Prvi programabilni lego komplet nosio je naziv Robotics Invention System (RIS). Pored toga što je bio igračka, on je korišćen u obrazovanju (partnerstvo kompanije Lego s poznatim MIT laboratorijama) i u industriji (za različite automatski kontrolisane elektromehaničke delove). Najnovija verzija pojavila se jula 2006. godine i nosi oznaku NXT. U njoj su i hardverske i softverske komponente znatno naprednije. NXT paket sadrži tri servo motora, četiri senzora (za dodir, svetlost, zvuk i rastojanje), komplet od 500 kockica i CD s odgovarajućim softverom za programiranje. Tu su i odgovarajući kablovi za povezivanje. Među kockicama glavna je NXT kockica („pametna“ kockica). Na njoj se nalazi displej i nekoliko tastera za upravljanje. Sve ostale kockice kombinuju se i povezuju s glavnom prema mašti i kreaciji korisnika.
Postupak pravljenja lego robota (ili neke druge naprave) sastoji se od fizičkog sklapanja, instaliranja programa sa CD-a na računar s kojim se on povezuje USB kablom i programiranja njegovog „ponašanja“. Zatim se komanduje njegovim ponašanjem, pri čemu se može koristiti i Bluetooth povezivanje za bežično upravljanje. Robot se napaja pomoću šest AA baterija, ali se mogu koristiti i kvalitetnije litijum-jonske baterije s dopunjavanjem. Za programiranje se koristi NXT-G programsko okruženje. Na taj način se može napraviti robot koji se kreće, rotira pod programiranim uglom, čini pokrete rukama i glavom i govori unapred snimljene rečenice (fajlove).
U osnovi „pametne“ lego kockice nalazi se 32-bitni Atmel-ov procesor brzine 48 MHz, sa 64 KB RAM memorije i 256 KB fleš memorije. Iako je znatno slabiji od trenutno aktuelnih PC-ja, to je sasvim dovoljno za kretanje lego naprava. Uz glavni, postoji i koprocesor za komunikaciju sa senzorima (8 MHz, 512 bajta RAM-a, 4 KB fleš memorije). Displej mu je s rezolucijom 100 x 64 piksela. Pored glavne NXT kockice, postoje i druge programabilne, koje mogu da prate određene akcije i da ih nakon toga ponavljaju. U svakom slučaju, ovo je idealna zabava za ljubitelje računara i novih tehnologija, a za klince korisna prilika da uz igru nešto i nauče.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com