Majka Zemlja

U utorak, 5. juna, Ujedinjene nacije su započele dosad najobimniji i najambiciozniji ekološki projekat. Pod nazivom The Millennium Ecosystem Assessment, u Turinu, Italiji, je objavljen početak istraživanja vrednog 21 milion dolara. Cilj četvorogodišnjeg istraživanja je bolje upoznavanje ekosistema na planeti Zemlji, stanja šuma, jezera, reka, zemljišta i okeana, uticaj čoveka na njih, kao i otkrivanje načina da se oni očuvaju i spreči dalje propadanje.

Na ovom zadatku će direktno biti angažovano 1.500 naučnika širom sveta, a indirektno će projekat pomagati i brojne vladine i nevladine agencije, kao i privatne kompanije. Predmet proučavanja će biti ekosistemi koji obezbeđuju dobra neophodna za život ljudi, kao i oni koji imaju veliku ulogu u očuvanju prirodne raznolikosti flore i faune.

Po prvi put će naučnici i Ujedinjene nacije pokušati da naprave detaljnu sliku stanja na globalnom nivou, ali i da sakupe podatke o manjim, lokalnim ekosistemima, i otkriju kako promene u njima utiču na globalno stanje prirode. Koliko su zdrave reke na Zemlji? U kakvom su stanju okeani? Kako najbolje ekploatisati prirodne resurse, a istovremno čuvati okruženje? Koje su najveće opasnosti po ekosisteme i kako ih otkloniti? Ovo su neka od mnogobrojnih pitanja, na koja će Ujedinjene nacije probati da daju odgovor.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com