Mikroorganizmi koji vole vulkanske stene

Danas mnogi naučnici smatraju da većina živih bića (u smislu količine organske materije) ne nastanjuje površinu Zemlje, već živi u Zemljinoj kori, duboko ispod površine. Ova tzv. „duboka“ biosfera postala je predmet obimnijih istraživanja u protekloj deceniji, a najnoviji nalazi govore u prilog tvrdnji da je ona veoma važna, ako ne i ključna za nastanak života na našoj planeti kao i kruženje materije.

Naučnici Okeanografskog instituta Univerziteta u Kaliforniji otkrili su mikroorganizme koji žive na dnu mora i duboko ispod njega, a koji se hrane vulkanskim stenama. Do ovakvog otkrića došlo se zahvaljujući uzorcima stena izvučenih sa dna Atlantskog i Tihog okeana, u kojima su mikroskopom otkriveni kanali koji potiču od „crva“ koji se stenama hrane.

Na dubini od oko šest kilometara (dubina sa koje potiču uzorci) dešavaju se procesi od presudne važnosti za kruženje ugljenika u prirodi, tj. izmenu materije između žive i nežive prirode. Mikrobi se hrane vulkanskim stenama, odnosno mineralima u njima, ne bi li došli do potrebne hemijske energije. Bušenje kanala potpomaže hemijske reakcije do kojih dolazi između usitnjenih komadića vulkanskog materijala i slane vode.

Jedna od hipoteza je i da su ovi primitivni oblici života omogućili nastanak kompleksnijih oblika i evoluciju tako što su izazvali hemijske reakcije koje su dovele do promene klime i stvaranja uslova za dalji razvoj života. Kao deo „duboke“ biosfere, ovi prastari mikrobi nalaze se na dnu lanca ishrane – ispod njih ne postoji nijedno živo biće kojim se oni hrane. Postavlja se pitanje na kojoj dubini živi ovaj oblik biosfere i koliko duboko zadire u Zemljinu koru? Kalifornijski naučnici smatraju da će uskoro imati odgovor na ovo pitanje – već na dubini od 300 metara ispod dna mora mnogo su ređi, tako da se granica već naslućuje.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com