Mobilna mreža četvrte generacije

Dok se Amerika još uvek bori s prelaskom na mobilnu mrežu treće generacije, u Japanu se već uveliko testira mreža četvrte generacije.
Mi smo tek na pragu upoznavanja blagodeti mobilne mreže treće generacije. Većina ostatka sveta takođe, čak i napredna Amerika, još uvek vodi borbu za prelazak na 3G mobilnu telefoniju. Međutim, u Japanu je ta bitka već dobijena – 3G mreža uvedena je 2001. godine, a sada već u potpunosti pokriva područje čitave zemlje. Ušlo se već i u novu bitku – uvođenje mobilne mreže četvrte generacije. Zasad su preduzeti samo prvi koraci – razvoj i testiranje 4G tehnologije.
Na razvoju 4G mobilne telefonije u Japanu radi najveći japanski operater mobilne telefonije – NTT DoCoMo, japansko Ministarstvo za komunikacije i Međunarodna telekomunikaciona unija (ITU). Testiranje tehnologije otpočelo je 1998. godine, a predstavnici kompanije NTT DoCoMo smatraju da će se ova mreža naći u komercijalnoj upotrebi 2010. godine.
Višegodišnji razvoj i testiranje pokazali su znatan napredak u brzini prenosa podataka. Na poslednjem ispitivanju u decembru 2006. godine dostignuta je brzina od pet gigabita u sekundi, što je dvostruko više od prethodnog rezultata ostvarenog godinu dana ranije. Povećanje brzine ostvareno je povećanjem broja antena, po principu više antena – više podataka (tzv. MIMO tehnologija).
Količina od pet gigabita podataka prevelika je za emitovanje pomoću jedne antene. Zbog toga je u eksperimentu za tesiranje brzine korišćeno 12 antena, od kojih je svaka slala po 250 megabita u sekundi. Eksperiment je izveden pomoću uređaja koji se nalazio u pokretnom automobilu brzine 10 km/h i koji je od bazne stanice bio udaljen oko jedan kilometar. Sve ove podatke predstavnici kompanije NTT DoCoMo prezentirali su na 3GSM kongresu u Barseloni.
U kompaniji NTT DoCoMo svakako će se i dalje nastaviti s testiranjem ove tehnologije, ali se istovremeno radi na usavršavanju trenutno aktuelne mobilne mreže treće generacije. Unapređena mreža nosi naziv Super 3G i obezbeđuje brzinu prenosa podataka od 100 megabita u sekundi, što je znatno manje od postignute brzine u 4G mreži, ali i mnogo više od maksimalne brzine koja se dostiže 3G tehnologijom – teorijski dva megabita u sekundi, a praktično 384 kilobita u sekundi.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com