U poslednjih nekoliko godina širom sveta se alarmantno smanjio broj pčela i do sada se nije znalo što je tome uzrok. Iako kod pčela nije pronađena nikakva bolest, njihov broj dramatično opada. Dosad su u moguće uzroke ubrajani nepoznati virusi, pesticidi, genetski inženjering semena i klimatske promene, ali ni za šta od toga nisu pronađeni konkretni dokazi. Nestanak velikog broja pčela počeo se primećivati kroz opadanje zaliha voća i povrća za čije su oprašivanje najzaslužniji upravo ovi insekti.
Naučnici sa Univerziteta Pandžab (Panjab) u Indiji izveli su eksperiment u koji su uključili dve košnice pčela. U jednoj košnici ostavili su mobilni telefon na kome su dvaput dnevno simulirali poziv u trajanju od 15 minuta. U drugu košnicu stavili su imitaciju mobilnog telefona koji nije davao nikakav signal. Posle tri meseca, naučnici su otkrili da se broj pčela u košnici s aktivnim mobilnim telefonom znatno smanjio. Pčele izložene zračenju mobilnog telefona ponašale su se neobično, izlegle su znatno manje jajašaca i nisu proizvodile med. Ovim eksperimentom naučnici iz Pandžaba potvrdili su više godina spominjanu mogućnost da su mobilni telefoni krivci za masovno izumiranje pčela u svetu.
A ako nestane pčela, nestaće i ljudi, odavno je poznato. Pčele su nezaobilazna karika u lancu stvaranja čak 75 odsto prehrambenih proizvoda. Zanimljivo je da su u prirodi pčele nestale i u onim područjima u kojima ljudi više ne žive. Tu nastaje problem, jer više nema ko da oprašuje biljke koje su veliki proizvođači kiseonika. Pčele su očigledno potrebne ljudima. Slikovito rečeno, one su kao cigla u velikom "prirodnom" zidu. Ako se ta cigla izvuče, celi sistem gubi na stabilnosti, a zid može nepovratno da padne.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com