Poslednja velika promena povezana s kompjuterskim monitorima bio je prelazak sa CRT tehnologije na LCD tehnologiju i oslobađanje mesta na stolu uz povećanje dijagonale monitora. A šta nas čeka u budućnosti? Za samo nekoliko godina napravljen je transfer sa CRT na LCD tehnologiju. Nova tehnologija donela je daleko veće rezolucije i veće dijagonale uz veliku uštedu prostora. Kad je reč o veličini i rezoluciji monitora, ne verujemo da postoji još mnogo mesta za napredovanje, čisto iz praktičnih razloga. Naime, monitore veće od 24 ili 26 inča bilo bi teško koristiti na udaljenostima manjim od jednog metra. Pomeranje pogleda po tako velikoj površini bilo bi previše zamorno, zato proizvođači planiraju da poboljšaju kvalitet prikaza nekim drugim tehnologijama.
Tehnologija monitora osetljivih na dodir uopšte nije nova; štaviše, verovatno je najstarija od svih ovde navedenih. Međutim, tek odskora ta tehnologija ide u širu primenu i u potpunosti menja koncept elektronskih uređaja na kojima se koristi. Dobar primer za to je iPhone, mobilni telefon koji je svojim vrhunski funkcionalnim ekranom osetljivim na dodir potpuno promenio koncept mobilnih telefona. Verovatno je da će se slična stvar prvo dogoditi s prenosnim računarima, koji će dobiti ekrane osetljive na dodir koji pri tome prepoznaju i rukopis, čime će tastatura postati samo dodatak za krajnju nuždu. Radi se u stvari o konceptu Tablet PC-ja, ali on u trenutku komercijalnog predstavljanja te tehnologije nije bio dovoljno usavršen da bi preuzeo veći deo tržišta. Slično kao i s telefonima osetljivim na dodir, tehnologija je postojala mnogo pre iPhone-a, ali je bio potreban jedan zreo proizvod da je populariše. Očekujemo da će se slična stvar dogoditi s prenosnim računarima, gde će ova tehnologija biti ugrađena u monitore.
U kom smeru bi stvari mogle da krenu najbolje pokazuje Microsoft-ov prototip računara pod imenom Surface. Reč je o ploči koja je u stvari cela monitor osetljiv na dodir, ali ne samo na dodir ljudskog prsta – on "oseća" kada se na njega postavljaju stvari kao što su digitalni fotoaparat ili mobilni telefon, i odmah pokreće funkcije kao što su preuzimanje fotografija s fotoaparata ili sinhronizovanje podataka na telefonu s onima u računaru. Baterije oba uređaja teorijski odmah mogu da počnu da se bežično pune. Surface prima komande od više dodira u isto vreme koje mogu praviti i više osoba ili predmeta. Računar se u svom radu najviše oslanja na dobro programiran softver koji bi trebalo da se brine za dobro tumačenje dodira, ali kompletna interakcija okoline s računarom odvija se putem monitora, koji na taj način zapravo predstavlja i sam računar.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com