Mozilla Firefox: nastanak i licenciranje

Mozila fajerfoks (Mozilla Firefox) je brauzer otvorenog koda. Ranije je bio poznat pod imenima Feniks i Fajerberd, a nastao je na osnovama progamskog koda Geko (Gecko), koji je koristio i ranije popularni brauzer Netskejp. Od 9. novembra 2004, od verzije 1.0, Fajerfoks je postao ozbiljna konkurencija Internet eksploreru, koji je trenutno najkoriลกฤ‡eniji u svetu.
Dejv Hajat (Dave Hyatt) i Blejk Ros (Blake Ross) su poฤeli da rade na projektu Fajerfoks kao eksperimentalnom izdanju projekta Mozila. Verovali su da su komercijalni zahtevi Netskejpa kompromitovali korisnost Mozile. Kako bi se borili protiv toga ลกto su videli, napravili su samostalni brauzer, kojim su planirali da zamene paket Mozila. Nakon toga Mozila je objavila da planira prelazak s paketa Mozila na Fajerfoks i Tanderberd (Thunderbird). Projekat Fajerfoks doลพiveo je nekoliko promena imena. Prvobitni naziv Feniks promenjen je jer je naruลกavao ime robne marke Feniks tehnologija (Phoenix Technologies). Fajerberd, ime koje je odabrano kao zamena, izazvalo je ลพestoku reakciju istoimenog besplatnog servera za baze podataka.
Kao odgovor na to, fondacija Mozila objavila je da brauzer uvek treba da nosi ime Mozila fajerberd, kako bi se izbegla zabuna vezana za istoimeni softver za baze podataka. Nastavljeni pritisak zajednice programera baza podataka uslovio je joลก jednu promenu imena. Mozila fajerberd postao je Mozila fajerfoks 9. februara 2004. ฤŒesto je nazivan jednostavno samo kao Fajerfoks, a ponekad i skraฤ‡eno FX. Fajerfoks je proลกao kroz mnogo verzija pre izdavanja verzije 1.0, koja se pojavila 9. novembra 2004. Nakon serije sigurnosnih ispravki i ispravki stabilnosti, fondacija Mozila je 29. novembra 2005. objavila prvo veฤ‡e unapreฤ‘enje – verziju 1.5 Fajerfoksa. Verziju 2 Mozila je objavila 24. oktobra 2006. godine. Ova verzija ukljuฤivala je popravke u tabovima, upravljaฤ za proลกirenja (ekstenzije), izmenu izgleda, promenu u pretrazi, novoj opciji za povratak izgubljenih sesija, proveri greลกaka pri kucanju i sigurnosnoj zaลกtiti "antifiลกing", koja je ubaฤena kao dodatak koji je napravio Google, a kasnije je ubaฤena i u sam program. Januara 2008. pokrenuta je online podrลกka preko Interneta, koju su organizovali volonteri uz pomoฤ‡ softvera Dลพajv (Jive Software). Bilo ko moลพe da postavi pitanje, a odgovor je zagarantovan. Ponekad postoji moguฤ‡nost da razgovarate i uลพivo s agentom za podrลกku.
Fajerfoks je besplatan i otvoren softver, nalazi se pod trojnom licencom, MPL, GPL i LGPL. Ove licence dozvoljavaju svima da gledaju, menjaju i/ili redistribuiraju izvorni kod. Nekoliko javno izdatih aplikacija pravljeno je na njemu. Netskejp, Flok (Flock) i Songberd (Songbird) napravljeni su na kodu iz Fajerfoksa. Zvaniฤno izdate verzije Fajerfoksa sa mozilla.com licencirane su pod Mozilla EULA. Nekoliko elemenata ne spadaju pod uslove trojne licence i zaลกtiฤ‡eni su pod EULA licencom, ukljuฤujuฤ‡i zaลกtiฤ‡eno Fajerfoksovo ime i izgled, i dodatak za prijavu greลกaka. Meฤ‘utim, BreakPad, sistem za prijavu greลกaka otvorenog koda, zamenio je integrisani Fajerfoksov sistem u verziji 3.0. Inaฤe, Fajerfoks verzija 3.0 je prva verzija koja je potpuno otvorenog koda.
U proลกlosti, Fajerfoks je bio licenciran samo pod MPL licencom, koju FSF definiลกe kao slabu zaลกtitu prava. Licenca dozvoljava, na razne limitirane naฤine, upotrebu derivatnih radova. Dodatno, kod pod MPL licencom ne moลพe legalno da se veลพe za kod pod GPL ili LGPL licencom. Zbog ovoga je Mozila prelicencirala Fajerfoks u trojnu licencnu ลกemu MPL, GPL i LGPL. Tako su razvojni timovi i programeri slobodni da izaberu pod kojom licencom ฤ‡e da primaju kod i da ga dalje koriste. Ime "Mozilla Firefox" je zaลกtiฤ‡ena robna marka, zajedno sa zvaniฤnim Fajerfoks logom, i moลพe se koristiti samo pri dozvoljenim uslovima. Bilo ko moลพe da redistribuira zvaniฤna izdanja, ali u neizmenjenoj formi (izvorni kod isti), i da koristi Fajerfoksovo ime i brendove za takvu distribuciju, ali restrikcije se nalaลพu samo na izmenjenim izvornim kodovima. Postojale su neke kontroverze u vezi s Mozila fondacijom i njihovim zahtevima da zaustave odreฤ‘ene distribucije otvorenog koda od upotrebe robne marke Firefox.
Korisni linkovi

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com