Muškarci – slabiji pol

Muškarci, u proseku, žive šest godina kraće od žena. Da li to znači da su oni, u stvari, slabiji pol? Različita istraživanja koja su predstavljena na Svetskom kongresu o zdravlju muškaraca u Beču ukazuju na to da su muškarci mnogo podložniji stresu, pre svega zbog svoje želje da uvek budu jaki i drže situaciju pod kontrolom. Mnoge bolesti se kod muškaraca javljaju češće nego kod žena – u takve, „muške“ bolesti, spadaju visok krvni pritisak i reumatizam zglobova, kao najčešća hronična oboljenja, dok su najčešći uzroci smrti – infarkt, moždana kap i rak.

U tipično „muške“ bolesti, smatraju učesnici Kongresa, mogu se ubrojiti i psihički poremećaji, kojima su muškraci skloniji od žena. Statistike pokazuju da je učestalost samoubistava kod jačeg pola čak tri puta veća nego kod pripadnica nežnijeg pola. Stručnjaci smatraju da je za ovakvu sliku o zdravlju muškaraca odgovoran, pre svega, „stresni stil“ života, kao i dejstvo nikotina i alkohola, u kojima muškarci „uživaju“ češće od žena.

Još od ranije je poznato da muškarci i žene različito reaguju na stresne situacije. Kod jačeg pola uočena je manja otpornost, što se dovodilo u vezu sa ulogom muškaraca u porodici i društvu. Međutim, najnovija istraživanja na Kembridžu pokazuju da je veća podložnost muškaraca stresu možda urođena. Naime, naučnici su merili količinu hormona nerođenih jaganjaca (embriona) i uočili da se kod muških jedinki oslobađa dva puta više hormona kortizola, koji je karakterističan za stresne situacije.

Naučnici smatraju da se ovakva saznanja mogu primeniti i na ljude i da bi to moglo da objasni zašto muškarci burnije reaguju na stresne situacije od žena. Čak i pre rođenja, smatraju istraživači, postoji već unapred određena razlika između dva pola u odnosu na stres.

Srodne teme:

  • Muškarci su suvišni?
  • Šta je uzrok muške agresivnosti?
  • Ženski mozak je manji, ali gušći
  • Kako se žene snalaze u prostoru?
  • Može li žena da oplodi samu sebe?

    Pratite Krstaricu na www.krstarica.com