Muzičari su na ceni (2)

Reprodukcija muzike bila je prva dodatna mogućnost mobilnih telefona. Ali, od predstavljanja prvih i dosta nezgrapnih muzičkih mobilnih telefona prošlo je više godina. Danas skoro da više i nema potrebe za zasebnim MP3 plejerom, jer mobilni telefoni imaju sve što vam treba.
Čovek je, kao urbano biće, prilično zavisan od raznih elektronskih spravica koje mu pomažu da prekrati vreme, sačuva privatnost, održava kontakte sa sebi sličnima, organizuje vreme i zabavlja se. Nezaobilazan uređaj koji pokriva većinu tih zadataka ili sve njih je mobilni telefon, a najčešća dopuna njemu u drugom džepu sve doskora bio je MP3 plejer. Poslednjih nekoliko godina proizvođači mobilnih telefona trude se da izbace taj drugi uređaj iz ruku i džepova svojih korisnika proizvodnjom mobilnih telefona koji sasvim pristojno reprodukuju muziku. Zato hajde da malo bacimo pogled na ono što nam se trenutno nudi na tržištu.
Motorola ROKR E8 je Motorolina uzdanica za reprodukciju muzike i najnoviji član ne baš previše uspešne ROKR porodice. Američki proizvođač je, čini se, dosta naučio iz grešaka u svojoj ROKR prošlosti, pa model E8 nudi s dva gigabajta interne memorije za čuvanje muzike, plus mogućnost proširenja microSD karticama, konektor za slušalice od 3,5 mm, mogućnost prenosa stereo zvuka Bluetooth signalom i FM radio prijemnik, što je sve što jednom zavisniku od muzike može zatrebati. Nažalost, to je plaćeno osrednjim komunikacionim svojstvima – E8 nije 3G mobilni telefon. Ljubitelji muzike su ljudi koji su više skloni multimediji, pa bi ovom mobilnom telefonu dobro došla i bolja kamera.
Samsung B&O Serenata: Samsung je izradi svog muzičkog mobilnog telefona prišao veoma ozbiljno i udružio se s poznatim Bang & Olufsen-om. Rezultat je odličan muzički mobilni telefon koji se ističe svojim izgledom. Danska kompanija Bang & Olufsen poznata je po svojim izuzetno kvalitetnim i neobično dizajniranim proizvodima, iz čega se jasno vidi da je Samsung dobar deo dizajna prepustio upravo njoj. Zanimljivo je da se muzika može sasvim kvalitetno slušati i preko ugrađenih zvučnika na uređaju (ugrađena su dva zvučnika za pun stereo doživljaj), iako se za vrhunski doživljaj preporučuje korišćenje slušalica. Ergonomija telefona je nešto više prilagođena slušanju muzike nego telekomunikaconim funkcijama, pa je Bang & Olufsen za upravljanje muzikom ugradio točkić nalik onom na iPod-u. Samsung se pobrinuo da telefonski deo ovog uređaja ne zaostaje za konkurencijom, pa se ovde radi o 3G mobilnom telefonu.
LG KM500: LG se nešto kasnije uključio u izradu muzičkih mobilnih telefona i očekuje ga žestoka borba s već potvrđenim imenima, kao što su Nokia i Sony Ericsson. Model KM500 spolja izgleda kao i drugi mobilni telefoni iz ponude korejskog proizvođača, a ne odlikuje ga, nažalost, ni neko ime koje se lako pamti, ali unutrašnjost mu krije posebno napravljen muzički čip za povećanje kvaliteta reprodukcije muzike. Zanimljivo je da se, teorijski, čak četiri osobe mogu spojiti na KM500 i slušati muziku. Preko standardnog konektora od 3,5 mm jedna, još jedna preko LG-jevog konektora za handsfree uređaj koji podržava stereo zvuk i dve pomoću stereo Bluetooth veze. Za dovoljnu količinu memorije moraće se, kupovinom microSD kartica, pobrinuti sam korisnik.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com