Za Švajcarsku i Japan nikako se ne može reći da pripadaju istom području. Geografija pokazuje da se nalaze na dve sasvim suprotne strane sveta. Međutim, ma kako to izgledalo neverovatno, napravljen je novi projekat koji povezuje dve institucije locirane u tim zemljama, potvrđujući da je naš svet zapravo vrlo mali. Te dve institucije su Istraživački centar za primenjenu fiziku – CERN, u Švajcarskoj i Univerzitet u Tokiju, a povezuje ih računarska LAN mreža preko Sijetla, Čikaga i Amsterdama.
Čitav projekat, koji uključuje i realizaciju ove mreže, naziva se GRAPE-DR. Razvijen je na Univerzitetu u Tokiju, a njegov cilj je da pokaže da je moguće ostvariti lokalnu Ethernet vezu i na tako velikoj udaljenosti. Pri tom, ova veza funkcioniše na bazi istih protokola kao i lokalne Ethernet mreže na mnogo manjim prostorima, bez potrebe za prelaskom na druge protokole. Njeni kreatori smatraju da će i brzina prenosa podataka u svim tačkama na tako velikoj udaljenosti ostati nepromenjena.
Realizacija mreže same po sebi nije jedini cilj ovog projekta CERN-a i Univerziteta u Tokiju. Mreža će im omogućiti da u različitim oblastima svojih istraživanja na najbrži i najefikasniji način međusobno razmenjuju podatke. Upravo s tim ciljem uvedena je nova tehnologija prenosa podataka nazvana Ethernet WAN PHY. Ona će ostvariti znatno jednostavnije umrežavanje na vrlo velikoj udaljenosti, a omogućiće i znatno jeftiniji način komuniciranja.
Dosadašnja dostignuća u razvoju LAN mreža na velikoj udaljenosti sve više se približavaju postavljenom cilju – komuniciranju brzinom od deset gigabita u sekundi. Zasad je ostvarena brzina od devet gigabita u sekundi na Ethernet mreži dužine 18.500 kilometara, pri čemu se komuniciranje vrši između grupa Xeon servera. Za komuniciranje između dva pojedinačna Xeon servera sa tokom TCP podataka dostignuta brzina je manja – iznosi sedam gigabita u sekundi. Optičke sisteme za prenos podataka realizovale su kompanije Foundry Networks, Nortel Networks i Cisco Systems.
Da bi se ostvario željeni protok podataka od deset gigabita u sekundi, treba rešiti problem brzine serverskih veza na tačkama mrežnog skretanja. Mrežne skretnice podržavaju tu brzinu, ali sami serveri nisu u mogućnosti da obrade tako veliku količinu podataka. Rešenje je, međutim, ipak nađeno. Ono se sastoji u primeni dodatnih kartica specijalno namenjenih obradi Ethernet paketa podataka. Te kartice nazivaju se TCP Offload, a proizvodi ih kompanija Chelsio Communications.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com