Današnji mobilni telefoni u velikom broju slučajeva imaju ugrađene dobre digitalne fotoaparate i uz malo truda fotografije snimljene njima mogu biti sasvim upotrebljive, ako na umu imate nekoliko osnovnih pravila kojih se treba pridržavati prilikom slikanja fotoaparatom ugrađenim u mobilni telefon. A sada evo nekoliko praktičnih saveta kako da fotografije koje napravite svojim telefonom bidu mnogo bolje, ali ipak nemojte očekivati čuda i isti kvalitet fotografije kao u slučajevima kada slikate pravim fotoaparatom.
Dobro osvetlite objekt – puno svetla je ključ za dobru fotografiju, a nigde to nije tako naglašeno kao na mobilnim telefonima i njihovim fotoaparatima. Velika količina svetla doprineće oštrini i kvalitetu slike. Ako fotografišete u zatvorenom prostoru, probajte da upalite sva moguća svetla, ali tada pazite na balans beloga (white balance), o čemu ćemo više govoriti nešto kasnije.
Približite se objektu fotografisanja, jer ih širokougaoni objektivi na mobilnom telefonu udaljavaju od vas – mobilni telefoni uglavnom imaju širokougaoni objektiv bez mogućnosti zumiranja, zato se približite objektu fotografisanja da biste pravilno ispunili kadar. Niska rezolucija fotografije neće vam omogućiti kasniju ispravku ovog propusta, pa zato ne budite lenji i napravite tih nekoliko koraka više.
Fiksirajte telefon – fotografisanje zahteva mirnu ruku da bi se izbegle mutne fotografije. Zato ne bi bilo loše nasloniti ruku ili telefon na neki čvrst objekt, na primer, sto, zid ili šta već imate u blizini. Imajte na umu da fotoaparati na mobilnim telefonima imaju prilično kašnjenje pri okidanju pa i kad čujete zvučni signal da je slika napravljena, ostanite mirni još nekoliko sekundi.
Obradite fotografije na računaru – prebacite fotografije u računar i obradite ih u nekom programu za tu namenu. Ne morate obavezno koristiti Photoshop, koji je namenjen profesionalcima i zbog toga je prilično složen, ima dosta programa za jednostavnu obradu fotografija, na primer, Picasa.
Nemojte koristiti digitalni zum – digitalni zum je obično uvećavanje piksela, što smanjuje kvalitet fotografije, a pored toga ta operacija se može kasnije uraditi i na računaru u programu za obradu fotografija. Zato izbegavajte digitalni zum, koliko god bi vam to možda olakšalo kadriranje slike.
Eksperimentišite s kontrolama balansa belog (white balance) – sve više telefona omogućuje korekciju balansa belog, što omogućuje izradu kvalitetnijih fotografija u različitim uslovima osvetljenja, a to posebno važi za osvetljenje u zatvorenom prostoru. Pokušajte da promenite opcije white balance da vidite kakav uticaj to ima na fotografije, pa se posle možete koristiti tom opcijom i za dodavanje efekata fotografijama.
Eksperimentišite, puno fotografišite – najveća prednost digitalne fotografije je to što vas, pošto ste kupili svu opremu, pojedine fotografije neće više ništa koštati, zato puno fotografišite i eksperimentišite, kako biste bolje upoznali mogućnosti svoje opreme. To isto važi i za fotoaparat na mobilnom telefonu; njegove mogućnosti ćete najbolje upoznati tako što ih isprobate. Što više fotografišete, to ćete bolje znati šta vaš mobilni telefon može.
Pazite na čistoću objektiva – mobilni telefon se nosi u džepu i stalno je u rukama korisnika, pa je neizbežno da prašina i masnoća dođu do objektiva. Ponekad se setite da očistite te naslage prljavštine, jer ni najbolji fotoaparati na svetu ne mogu da naprave dobru fotografiju kroz prljav objektiv.
Uvek koristite najveću moguću rezoluciju – telefoni sami, automatski, često znaju da smanje rezoluciju fotografija na onu koju je proizvođač telefona smatrao primerenom za slanje MMS poruka. Zato pripazite da vam rezolucija uvek bude najveća moguća.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com