NASA otkrila tajne: kakvim su sve rizicima izloženi astronauti

Veliki broj ljudi želelo bi da leti u svemir i ostvari se u ulozi astronauta, a sada je to i postalo moguće.  Manje-više je poznato šta sve treba uraditi i kakvog zdravstvenog stanja treba biti da bi neko bio astronaut. Međutim, malo je poznato kakvim su sve zdravstvenim rizicima astronauti izloženi dok su na nekoj misiji u svemiru.

Javnost o tim rizicima veoma malo zna jer se o njima veoma malo priča i piše i obično se drže kao neka vrsta tajne.

Obaveštenja javnosti o zdravstvenim rizicima po astronaute u svemiru dolaze iz agencije NASA , koja je objavila preliminarne rezultate testiranja astronauta pre, za vreme i posle misije.

Radi što bolje analize promena i zdravstvenih rizika po organizam, NASA je uporedila rezultate testova  braće astronauta Keli.

Skot Keli se u martu prošle godine, nakon godinu dana boravka na Međunarodnoj svemirskoj stanici, vratio na Zemlju i njegov brat blizanac Mark, inače astronaut u penziji, pratio je bratovljev boravak u svemiru sa zemlje.

Cilj ovog istraživanja za NASA stručnjake bilo je razumevanje toga kako duži period proveden u svemiru utiče na ljudsko telo.

Prema izveštaju, Skot je imao izmenjeni nivo lipida i telomera u svojim belim krvnim zrncima tokom boravka u svemiru. Međutim, normalizacija je primećena ubrzo nakon povratka na Zemlju pa su rezultati ukazivali na to kao na posledicu manjeg unosa kalorija i veće fizičke aktivnosti.

Istraživanje je ukazalo i na blagi pad u brzini razmišljanja i odgovora na pitanje kod Skota. Takođe je primećeno lošije funkcionisanje kostiju u drugoj polovini misije i povećani broj upala ubrzo nakon povratka na Zemlju.

Ove pojave po jednoj teoriji mogu se pripisati stresu prilikom povratka na Zemlju. Istraživanje je ustanovilo i razlike i u prisustvu virusa, bakterija i gljivica u organizmu, što se smatra normalnim jer su blizanci bili na različitim mestima u istom periodu. Odnos dve glavne bakterijske grupe po povratku Skota iz svemira vratio se u normalu nakon izvesnog vremena. Primećena je i razlika molekula u belim krvnim zrncima. Zato se planira detaljnije ispitivanje gena astronauta koji je bio u svemirskoj stanici.

Naučnici američke agencije NASA pregledali su i nivoe hemijske modifikacije DNK kod blizanaca i rezultati su pokazali da su se sve promene kod astronauta po povratku na Zemlju vraćale na nivo osnovnih vrednosti. To po naučnicima ukazuje na osetljivost gena i njihovo prilagođavanje promenama ili reakcije na promene u okruženju i veliku razliku između Zemlje i svemira.

Na kraju se navodi da se prikazani rezultati za sada smatraju preliminarnim do zvančnog objavljivanja do kraja godine agencije NASA.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com