NASA je objavila smeo plan za teraformiranje Marsa za buduću ljudsku kolonizaciju razvijanjem ogromnog magnetskog štita koji bi orbitirao oko našeg najbližeg suseda, štiteći ga od elemenata i istovremeno omogućavajući formiranje nove atmosfere.
Štit će delovati kao defakto magnetosfera, štiteći Mars od pustošenja solarnih vetrova i krhotina, sa krajnjim ciljem da se omogući da voda teče na površini planete, navode naučnici.
.@MarsCuriosity sees the effects of Martian winds.
But it's no big deal, this sort of thing is a breeze for MSL 🙃 https://t.co/5dUlHu2M2h pic.twitter.com/rsKSFIhWfK
— NASA 360 (@NASA360) March 5, 2017
Ukoliko bude realizovan, taj predlog bi sigurno bio bolji od predloga Ilona Maska za nuklearno bombardovanje ledenog pokrivača Marsa.
On Mars wind has been shaping the planet's landscapes for billions of years & continues to do so today. Learn more: https://t.co/SF32cVxD2n pic.twitter.com/GDgBXD6rZi
— NASA 360 (@NASA360) March 3, 2017
Direktor Odeljenja za planetarnu nauku NASA Džim Grin rekao je prošle nedelje na radionici „Vizija Planetarne nauke 2050“ da bi postavljanje magnetnog štita između Marsa i Sunca dozvolilo da se formira magnetosfera, koja bi bila prethodnica potpuno razvijene atmosfere.
„Ova situacija zatim eliminiše mnoge procese erozije solarnih vetrova koji se pojavljuju u jonosferi i gornjoj atmosferi planete i dozvoljavaju da pritisak i temperatura atmosfere Marsa tokom vremena rastu“, objasnili su Grin i njegov tim istraživača.
Iako može da zvuči neverovatno, tim ukazuje na slične sisteme koji su već na snazi u orbiti oko Zemlje za zaštitu astronauta od sunčevog zračenja. Oni takođe smatraju da ukoliko bi takav magnetni štit za Mars bio razvijen, planeta bi mogla da regeneriše atmosferski pritisak do polovine Zemljinog pritiska u roku od nekoliko godina.
„Ovo nije teraformiranje kakvo zamišljate gde zapravo veštački menjamo klimu, već puštamo da to učini priroda i to radimo na osnovu poznavanja savremene fizike“, dodao je Grin.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com