NASA uterala strah u kosti: Ako nas uskoro zadesi OVA katastrofa – GOTOVI smo!

Kada spomenemo Nacionalnu Vazduhoplovnu i Svemirsku Administraciju (NASA) većini nas prvo na pamet padnu istraživanja u svemiru, asteroidi, sateliti i otkrivanje Marsa.

S vremena na vreme NASA nam javi da pokraj Zemlje upravo proleće neki asteroid ali i da nema razloga za panikom jer je sve pod kontrolom.

Ipak, postoji nešto što nije pod kontrolom a to su, nažalost, prirodne pojave na Zemlji, konkretno jedan supervulkan – Jeloustoun.

Poslednja erupcija supervulkana u Jeloustoun Nacionalnom parku bila je pre 600.000 godina a naučnici predviđaju da ako do nje ponovo dođe, dve trećine SAD mogle bi da budu uništene.

Oblak vulkanskog pepela u potpunosti bi „izbrisao“ sav biljni svet i stvorio bi sloj debljine oko 3 metra, a i ostatak sveta ne bi izbegao posledice.

Pretpostavlja se kako bi nastupila velika glad (prema proceni UN rezerve hrane u svetu bi potrajale tek 72 dana) i oružani sukobi.

„Najveći dokaz da se približava trenutak erupcije je punjenje komora od magme rastaljenim stenama“, smatra Robert Smit, profesor geofizike na Univerziteta Juta koji je izradio studiju o ovom supervulkanu.

Ipak, naučnici nisu sigurni koliko dugo traje proces punjenja komora pre izbijanja erupcije.

NASA je svesna opasnosti. Njeni stručnjaci su došli do zaključka kako je najbolje rešenje ohladiti supervulkan koji je zapravo divovski generator toplote, piše BBC.

Međutim, to baš i nije tako jednostavno kako zvuči.

Procenjeni trošak takvog projekta iznosi oko 3,5 milijardi dolara i ima začkoljicu – treba uveriti političare koji raspoređuju novac da ga ulože u tako skupu investiciju.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com