Naučnici završili prvo potpuno mapiranje genoma pšenice na svetu

Naučnici su uspešno kompletirali prvo potpuno mapiranje genoma heksaploidne pšenice (tzv. pšenice za hleb) od telomere do telomere (T2T) na svetu, što predstavlja veliki proboj u istraživanju genoma pšenice, piše Sinhua.

Pšenica je već dugo u fokusu naučnika koji nastoje da poboljšaju njen prinos i kvalitet. Ipak, njen izuzetno složen genom dugo je predstavljao ozbiljnu prepreku za detaljna istraživanja i selekciju novih sorti.

Pod vođstvom Instituta za napredne poljoprivredne nauke Univerziteta u Pekingu, naučnici su uspešno sastavili T2T genom heksaploidne pšenice koristeći najsavremenije tehnologije sekvenciranja i više algoritamskih pristupa. Rezultati su objavljeni u časopisu Priroda genetika (Nature Genetics).

U poređenju s prethodnim verzijama, ovo mapiranje genoma ostvarilo je značajan napredak u kompletnosti, kontinuitetu i tačnosti, uspostavljajući čvrstu osnovu za funkcionalna genomska istraživanja. Ovo dostignuće pruža snažnu naučnu podršku strategijama nacionalne prehrambene bezbednosti, rekao je Deng Sing Vang, jedan od starijih koautora studije.

Potpuni genom služi kao detaljna mapa koja po prvi put omogućava jasno sagledavanje posebno složenih delova genoma pšenice. Pored toga, identifikacija 34.120 novih gena visokog poverenja otvara nove mogućnosti za selekciju sorti pšenice otpornih na bolesti i druge pravce istraživanja.

Ovo dostignuće ne samo da produbljuje razumevanje strukture genoma pšenice i mehanizama njegove evolucije, već postavlja i model za analizu drugih složenih poliploidnih biljnih genoma, istakao je Deng.

Zahvaljujući ovom kvalitetnom referentnom genomu, naučnici će moći preciznije da identifikuju ključne gene povezane s prinosom, kvalitetom i otpornošću na bolesti, otvarajući put ka revolucionarnim pomacima u unapređenju sorti pšenice, dodao je.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com