Nintendo bacio Microsoft-u rukavicu u lice

Ako ste mislili da je vreme viteških dvoboja i bacanja rukavice u lice davno i nepovratno prošlo, varate se. Promenila se, doduše ljuštura, oblik, ali su navike, u suštini, ostale iste. O tome svedoči i sledeća vest. Drugi po snazi proizvođač japanskih konzola za igranje – Nintendo (prvi je Sony) odlučio je, vrlo slučajno, da bazu svoje odsudne borbe za prevagu na tržištu zapadne hemisfere smesti ni manje ni više no u Redmond, uporište Microsoft-a, koji je i sâm, kroz projekat Xbox, “zagrizao” u rejon konzolâ za igranje.

Nov Nintendo-ov adut – GameCube – trebalo bi da predstavlja glavno oružje kako u borbi protiv zemljaka Sony-ja i njegovog PlayStation-a, tako i protiv američkog “izazivača” Microsoft-a, zahvaljujući tome što mu cena iznosi samo 199,95 dolara.

Tržišni start najnovije Nintendo konzole adekvatno je propraćen i sa dvadeset potpuno novih igrica. Prema predviđanjima marketing službe Nintendo-a u SAD-u, u ovoj zemlji bi, do Božića, moglo biti prodato preko 1,1 milion komada.

Premda su mu rivali tehnički daleko sofisticiraniji i operativno moćniji, preciznost, jednostavnost, pogodna ciljna grupa i jasna usredsređenost na cilj jesu prednosti koje bi, pored niske cene, ili – bolje rečeno – zajedno sa njom, mogle da dovedu do ogromnog uspeha GameCube-a. GameCube je, jednostavno, konzola za igranje i – ništa više. Nema pretenzija ni da bude CD niti DVD player, kao ni kompjuter, što njegovi suparnici, recimo, pokazuju.

Među novim igrama, specijalno kreiranim za GameCube, nalaze se i četiri posebna Nintendo naslova, koje je koncipirao legendarni Šigeru Majamoto (Shigeru Myamoto): Luigi’s Mansion, Wave Race: Blue Storm, Melee i Pikmin. Cena tih igara je 49,95 dolara. Pored njih, dostupno je još fantastično mnogo naslova drugih proizvođača, među kojima su X-Wing, NHL, NFL i MLB.

GameCube se isporučuje sa potpuno novim, analognim kontrolerom. Ona se prodaje u dve boje – plavoj i crnoj, a kontroleri (koji koštaju po 35 dolara) mogu biti i u još dve dodatne boje: narandžastoj i prozirno plavoj. Cena memorijske kartice je 15 dolara. Sa konzolom se dobija i službeni Priručnik za igranje (sic!), veličine prosečnog informatičkog časopisa, sa uputstvima za sve Nintendo naslove. Cena priručnika je (još) 15 dolara.

Same igre se isporučuju snimljene na posebne 1,5-gigabajtne optičke diskove, a hardver konzole je unaprediv u smislu mogućnosti ugradnje standardnog 56k ili DSL modema, radi mrežnog igranja preko Neta.

Ono čime je kuća Nintendo zaokupljena u ovom trenutku jeste rad na prilagođavanju budućih verzija svojih igara, kako bi one mogle da rade i na GameCube i na GameBoy Advance konzolama. Za petnaestak godina, koliko se bavi proizvodnjom hardvera i softvera za igranje, Nintendo je prodao više od 1,4 milijarde igara, među kojima su najpoznatije SuperMario, DonkeyKong, Zelda i Pokemon.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com