RFID je skraćenica za tehnologiju radiofrekventne identifikacije, koja omogućava vrlo jednostavno bežično komuniciranje između digitalnih uređaja sa ugrađenim primopredajnim RFID čipom. Najpovoljnija je za prenos podataka o identifikacionim brojevima korisnika radi realizacije kreditnih i drugih identifikacionih kartica i podataka. Mobilni telefoni, kao uređaji od kojih se njihovi vlasnici gotovo nikad ne odvajaju, idealni su za čuvanje tih podataka. Upravo iz tih razloga mnogi proizvođači mobilnih telefona omogućiće svojim modelima podršku za taj oblik komuniciranja.
Krajem oktobra Nokia je predstavila svoj prototip RFID mobilnog telefona na Sajmu CTIA Wireless IT & Entertainment. Prototip je razvila u saradnji sa kompanijom Verisign (zaduženom za smeštaj RFID podataka). Baziran je na modelu Nokia 5140. Njemu je pridodat („prikačen“) RFID čitač Nokia Mobile RFID. Prodaje se kao poseban modul, nezavisno od mobilnog telefona Nokia 5140. Uz njega ide i odgovarajući softver.
Nokia Mobile RFID je crne boje, a zajedno sa mobilnim telefonom ima dimenzije 106,5 x 46,8 x 26,7 milimetra i masu 111,2 grama. Ekran mobilnog telefona je sa dimenzijama 27,3 x 27,3 milimetra, sa slikom rezolucije 128 x 128 piksela i 4.096 boja. Tekst se na njemu ispisuje u šest redova fontovima veličine 16 piksela. Napajanje mobilnog telefona je BL-5B baterijom sa 760 mAh i sa trajanjem od dva do pet sati u režimu razgovora.
RFID komunikacija obavlja se na frekvenciji 13,56 megaherca na rastojanju dva-tri centimetra. To znači da u slučaju potrebe za identifikacijom (na osnovu upisanih identifikacionih podataka) treba jednostavno približiti svoj mobilni telefon odgovarajućem identifikacionom uređaju na ulazu u neki kontrolisani ili zaštićeni prostor, za pristup bankomatu ili u drugim situacijama kada je to potrebno. U budućnosti to će biti jedan od vrlo važnih načina identifikacije za pristup aerodromima, autobuskim i železničkim stanicama i sličnim prostorima.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com