Nova metoda za lečenje tumora i side

Nova metoda lečenja tumora, do koje su došli naučnici iz Velike Britanije, možda predstavlja senzaciju u ovoj oblasti. Upotrebili smo reč „možda“, jer su testiranja obavljena samo u laboratorijskim uslovima, a tek treba da uslede klinička ispitivanja na ljudima i životinjama. Prvi rezultati su više nego ohrabrujući, ističu i vođa tima koji je došao do otkrića, Džo Milner (Jo Milner) sa Univerziteta u Jorku, i Pol Nars (Paul Nurse), direktor britanskog Instituta za istraživanje tumora.

Prva istraživanja pokazala su da je metoda pod nazivom RNAi (RNA interference) vrlo uspešna kada je u pitanju rak materice, jedan od najčešćih vrsta tumora u žena. Metoda ribonukleinske interferencije postiže efekat „istiskivanjem“ dva ključna gena iz papilloma virusa, koji je glavni uzročnik pomenute vrste raka. Na taj način, virus postaje bezopasan i ne može da proizvodi proteine koji blokiraju rad imunog sistema. Efekat se postiže produkcijom molekula ribonukleinske kiseline koji odgovaraju molekulima (sekvenci) iste kiseline u organizmu, a koji su povezani sa ciljanim genima.

Posebno je ohrabrujuća činjenica da se u ovom procesu ne oštećuju zdrave ćelije u organizmu, i da je moguće da nova metoda neće imati neugodne propratne efekte koji su karakteristični za druge načine lečenja. Takođe, RNAi pokazuje dobre rezultate i kod HIV virusa, pa je u pripremi i prvo kliničko testiranje na pacijentima obolelim od side. Džon Rosi (John Rossi), američki naučnik koji će predvoditi istraživanje, tvrdi da se otpornost ćelija na HIV virus novom metodom može povećati i do 10.000 puta.

Što se tiče upotrebe RNAi metode u lečenju raka, u pripremi su klinička istraživanja, kao i ona koja će pokazati da li je metoda podjednako uspešna i kada su u pitanju drugi oblici tumora.

  • RNA interference
  • University of York – Department of Biology

    Pratite Krstaricu na www.krstarica.com