Kineski istraživači sproveli su novu studiju o prostorno-vremenskoj raspodeli poplava usled topljenja snega i proceni rizika od katastrofa u severozapadnom delu Kine, koja obećava unapređenje prevencije i kontrole katastrofa u ovom regionu.
Studija je, kako prenosi Sinhua, razvila sveobuhvatan okvir za procenu rizika od poplava usled topljenja snega u severozapadnoj Kini. Predložene su strategije za suočavanje sa izazovima koje ove poplave donose, navodi se u saopštenju Severo-zapadnog instituta za eko-okruženje i resurse (NIEER), koji funkcioniše u okviru Kineske akademije nauka.
Poplave usled topljenja snega spadaju u kategoriju krio-sferskih katastrofa. Uz globalno zagrevanje i sve češće ekstremne vremenske pojave, ove poplave su prouzrokovale značajne štete. Potrebno je hitno unaprediti procene rizika od ovakvih katastrofa, izjavio je Su Min, istraživač NIEER-a i vođa studije.
Na osnovu simuliranog oticanja istopljenog snega korišćenjem modela i relevantnih podataka u periodu od 1948. do 2022. godine, studija je razvila model za određivanje praga identifikacije poplava usled topljenja snega i okvir za procenu rizika od katastrofa. Sistematski su analizirane karakteristike razvoja i prostorna raspodela rizika u severozapadnoj Kini.
Rezultati su pokazali da je topljenje snega u severozapadnoj Kini u značajnom porastu, sa prostornim obrascem izraženijim na severozapadnim i jugozapadnim ivicama, dok je slabije izraženo u centralnim i istočnim delovima zemlje.
U severnom Sinđijangu, poplave usled topljenja snega su ređe, ali imaju veći intenzitet, dok su u oblasti planina Ćilijan poplave češće, ali manjeg obima. Najduže trajanje ovih poplava zabeleženo je na rekama Kašgar i Jarkant, navodi se u studiji.
Na osnovu sveobuhvatne procene opasnosti, izloženosti, ranjivosti i sposobnosti prilagođavanja, područja sa visokim i vrlo visokim rizikom čine 15,5 procenata regiona.
Zato je, kako kaže Su, hitno potrebno unaprediti sisteme za praćenje i rano upozoravanje, kao i sprovesti odgovarajuće mere prevencije i ublažavanja posledica katastrofa u velikim planinskim slivovima regiona.
Rezultati studije objavljeni su u časopisu Geografija i održivost (Geography and Sustainability).
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com