Što više podataka za što manje vremena! To je imperativ koji se postavlja pred naučne i istraživačke timove na fakultetima i drugim naučnim institucijama širom sveta. Nova mreža, koja bi trebalo da obezbedi znatno veću brzinu od postojeće, naziva se Internet 2. Ona povezuje više od dve stotine univerziteta širom sveta sa ciljem da se razviju nove tehnologije koje će se koristiti u globalnoj svetskoj mreži budućnosti. Na ovoj mreži postavljen je novi svetski rekord u brzini prenosa podataka od 6,25 gigabita u sekundi.
Nadmetanje u postizanju rekordne brzine otvoreno je za sve naučne institucije koje su zainteresovane za to. Dostignuta rekordna brzina dobija „titulu“ I2-LSR (Internet 2 – Land Speed Record). Do 20. aprila ove godine ona je iznosila 5,44 gigabita u sekundi. Ostvarena je oktobra 2003. godine, a dostigla ju je ista „ekipa“ koja je ostvarila i najnoviji rekord. To je evropska organizacija za nuklearna istraživanja CERN (European Organization for Nuclear Research) sa sedištem u Ženevi i Tehnolški institut iz Kalifornije Caltech sa sedištem u Los Anđelesu.
Prethodni rekord ostvaren je slanjem ukupne količine podataka od jednog terabita između Čikaga i Ženeve. Podaci su prešli taj put za manje od 30 minuta korišćenjem IPv6 protokola. Novi rekord ostvaren je korišćenjem „starog“ protokola IPv4. Poslato je 6,7 gigabita podataka iz Ženeve u Los Anđeles, koji se nalaze na rastojanju od 10.949 kilometara. Na taj način ostvaren je novi I2-LSR rekord.
Naravno, to ne znači kraj nastojanjima da se dostigne još veća brzina prenosa. Zajedno sa drugim partnerima CERN učestvuje u projektu izgradnje računarske mreže LHC (Large Hadron Collider) sa velikim propusnim opsegom. Sa istim ciljem gradi se i Tera Grid mreža, u čijoj realizaciji učestvuje Caltech. Te mreže, kao i drugi slični projekti trebalo bi da omoguće naučnim i istraživačkim institucijama da u komuniciranju ostvare brzinu od jednog terabita u sekundi.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com