Novi superkompjuter (a šta drugo) iz IBM-a

Neprikosnoveni gazda na tržištu superkompjutera, američki IBM, lansirao je nedavno svoj najnoviji “nadračunar” nazvan (predvidivo, ali ipak neodoljivo) Blue Sky. Najnoviji potomak iz fertilne IBM-ove superporodice naći će svoj topli dom u američkom Centru za atmosferska istraživanja (The US National Center for Atmospheric Research, NCAR), sa sedištem u državi Kolorado. Ovaj superiorni primerak biće namenjen isključivo istraživanjima globalnih klimatskih kretanja i trendova, posebno onih koji bi mogli predstavljati osnov za izvođenje pouzdanijih zaključaka o dugoročnim obrascima po kojima će teći opšte promene klime na našoj planeti.

Blue Sky je stvarno moćan: u stanju je da obrati – pazite sad dobro, dah će vam zastati sigurno, a ako se ne zavrti u glavi, stvarno ste fenomen – dva triliona podataka u samo jednoj tričavoj sekundi (!!!!!), što je čak dvostruko više od trenutno dostupnih superkompjuterskih kapaciteta. Štaviše (kao da ovo nije dovoljno), tokom svoje prve godine, umesto da prohoda i progovori (na takvo čudo ćemo ipak pričekati još malo), Blue Sky će proći kroz proces postepene nadogradnje, što će ga, na posletku, učiniti zverinom kapaciteta obrade sedam triliona operacija u sekundi.

Postojeći računarski model izrađen u Centru za atmosferska istraživanja u stanju je da simulira čitavo stoleće klimatskih promena i “kondenzuje” ga u samo mesec dana, dok će nova mašina omogućavati da se istovremeno izvršava čak šest simulacija tog ranga složenosti. Sa Blue Sky hardverom i softverom, i modeli simultanih klimatskih simulacija tokom čak 14 vekova, biće mačji kašalj… pa dobro, ne baš, ali svakako sasvim “obavljiv” posao. Ovi modeli, inače, u sebi podrazumevaju međudejstvo složenih fizičkih, hemijskih i bioloških procesâ u atmosferi, hidrosferi i toposferi, uz posebno značajan osvrt na uticaj onoga što se, tokom vekova, dešavalo (i što će se dešavati) sa Zemljinim “ledenim kapama”.

Doskora gotovo nezamisliva mogućnost istovremenog pokretanja više računarskih modela biće primenjena i na istraživanja klime na granici Zemljine atmosfere (stratosfere) i vasione, kao i u zahtevnim i kompleksnim istraživanjima atmosferske hemije. Istovremeno sa promocijom Plavog neba, IBM je najavio i komercijalnu adaptaciju svog prethodnog miljenika, takođe plavog, Blue Gene-a.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com