Televizori su danas najpoželjniji deo elektronske opreme u modernom stanu, ali LCD i plazma televizori bi ubrzo mogli da pođu istim putem kao i njihovi katodni prethodnici. Naime, prema najavama stručnjaka, nova generacija supertankih ekrana dovešće do revolucije u svetu kućne zabave. OLED (Organic Light Emitting Diode – organska svetleća dioda) tehnologija omogućila je stvaranje najtanjeg televizijskog ekrana ikada. U najužoj tački ekran je širok samo nekoliko milimetara, a tehnološki napredak vidljiv je i u kvalitetu slike, koja je mnogo oštrija nego kod "zastarelih" LCD i plazma ekrana.
Televizori sa OLED tehnologijom imaju odnos kontrasta milion prema jedan, što je skoro deset puta više od današnjih LCD uređaja. Zasnivaju se na tehnologiji organskih materijala koji, kada se kroz njih propusti električna struja, emituju prirodno svetlo. Upravo zbog toga OLED ekrani ne koriste pozadinsko osvetljenje, kao što to rade LCD i plazma televizori, pa su zato mnogo tanji od "klasičnih" ekrana i koriste do 40 odsto manje energije.
Džim Klark, stručnjak za maloprodaju, predviđa da će OLED televizori zavladati tržištem 2012. godine dolaskom jeftinijih modela za vreme Svetskog fudbalskog prvenstva u Južnoafričkoj Republici. Međutim, uz sve prednosti, OLED televizori imaju i jednu veliku manu – "kratak" rok trajanja. Naime, trenutna tehnologija omogućuje njihov "životni vek" od samo 30.000 sati ili deset godina, ako su upaljeni osam sati dnevno. S druge strane, prosečan LCD televizor može da radi i do 60.000 sati.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com