Otvoreni kod (Open Source) opisuje praksu u proizvodnji i razvoju koja promoviše pristup izvornom kodu krajnjih proizvoda. Neki ga smatraju za filozofiju, a neki za pragmatičnu metodologiju. Pre nego što je otvoreni kod postao široko zastupljen, autori i tvorci su koristili različite fraze da bi opisali ovaj koncept. Termin otvoreni kod stekao je popularnost s pojavom Interneta i omogućavanjem njegovih različitih modela proizvodnje, puteva komunikacije i interaktivnih zajednica.
Termin otvoreni softver (Open source software) odnosi se na softver čiji je izvorni kod dostupan unutar "open source" licence svim korisnicima, koji ga mogu menjati, prepravljati i poboljšavati njegov sadržaj. To znači da uz "open source" programe dolazi i čitav izvorni kod u nekom programskom jeziku, što nije slučaj s plaćenim softverom.
Model otvorenog koda dozvoljava istovremeno korišćenje različitih planova i pristupa u proizvodnji, za razliku od centralizovanijih modela razvoja, kao što je to slučaj kod onih koji su tipično u upotrebi od strane komercijalnih kompanija. Otvoreni kod, kao filozofski i kulturološki fenomen, definiše kulturu u kojoj su tvrđenja generalno dostupna. Učesnici u takvoj kulturi imaju mogućnost da modifikuju ove proizvode i redistribuiraju ih nazad u zajednicu.
Naziv otvoreni kod proistekao je iz strateške akcije održane u Palo Altou kao odgovor na Netskejpovo (Netscape) obaveštenje o objavljivanju izvornog koda Netscape Navigator-a januara 1998. godine. Grupa pojedinaca u ovoj akciji, uključujući Kristinu Peterson, koja je predložila naziv "otvoreni kod", iskoristila je priliku da ovim terminom zameni stari pojam "besplatan softver" (free software) pre objavljivanja izvornog koda Navigatora. Softver otvorenog koda je softver čiji je izvorni kod objavljen pod licencom koja korisnicima dozvoljava da proučavaju, prave izmene i unapređuju softver, kao i da ga redistribuiraju u modifikovanom ili nemodifikovanom obliku. Netskejp ih je poslušao i objavio i licencirao svoj kod kao otvoren kod pod nazivom Mozilla.
Korisni linkovi
- Open source definicija
- Goodbye, "free software"; hello, "open source"
- Open Source forum – srpski
- Open Source Free CD
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com