Otkrića koja će nam promeniti život

Časopis "Technology Review" svake godine donosi tehnologije budućnosti koje će ući u primenu. Tečna baterija, biološke mašine, dijagnostički test od papira, dekodirani genom za 100 dolara samo su neke od deset novih revolucionarnih tehnologija koje je predstavio "Technology Review", najstariji tehnološki časopis na svetu.
"Technology Review" svake godine objavljuje popis tehnologija za koje smatra da će izmeniti način na koji živimo. Ovogodišnji popis uključuje široki spektar inovacija na području energetike, zdravstvene zaštite, kompjuterske tehnologije i komunikacija. Među izumima na području energetike ističe se tzv. tečna baterija, inovacija Donalda Sadoveja (Donald Sadoway) s MIT-a, koja bi omogućavala stanovnicima da noću koriste solarnu enregiju. Džon Gileland (John Gilleland ) iz Intelectual Ventures-a razvio je nov način punjenja nuklearnog reaktora gorivom, što bi učinilo ovu energiju jeftinijom i sigurnijom. Inovacija Džordža Vajtsajdsa (George Whitesides) mogla bi imati vrlo široku primenu, jer je taj harvardski profesor dizajnirao jednostavan dijagnostički test veličine poštanske marke. Napravljen od papira, ovaj dijagnostički čip pomoću kapi krvi ili urina već samo posle pola sata otkriva široki spektar bolesti.
Pošto u SAD raste "genomomanija", to jest sve veći broj ljudi želi da sazna ličnu genetsku šifru, Han Cao (Han Cao) odlučio je da postupak dekodiranja genoma učini dostupnim praktično svakom čoveku. Zato je razvio čip za dekodiranje genoma po ceni od 100 dolara. Zanimljiv je i izum biološke mašine, koju je razvio Majkl Maharbiz (Michel Maharbiz) s Univerziteta Kalifornija. Uređaj koji izgleda kao veliki insekt koristio bi se tokom potrage za ljudima u neprohodnim područjima.
Na prošlogodišnju listu inovacija uvršten je i WiTricity, koncept bežičnog prenosa energije koji je razvijen na MIT-u. Ideja je da se mobilni telefon puni sam od sebe. Sve je zasnovano na rezonanci, fizičkom fenomenu kod kojeg neki predmet počinje da vibrira kada se pobudi frekvencija njegovog vlastitog vibriranja. WiTricity bi mogao da nađe primenu kod mobilnih telefona, laptop računara, MP3 plejera i sl.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com