U prethodnom PHP prilogu, pisali smo o varijablama i načinu definisanja varijabli. Pored ovih varijabli koje su korisnički definisane, postoje i tzv. „predefinisane“ varijable od strane servera ili PHP pretprocesora. Sam PHP pretprocesor obezbeđuje veliki broj predefinisanih varijabli koje su dostupne svakom skriptu. Pošto ovih varijabli ima stvarno dosta, veliki broj nije dovoljno ni dokumentovan, a i veliki broj zavisi od sistemskog okruženja tj. od: servera, verzije servera, verzije pretprocesora i drugih faktora.
Serverske predefinisane varijable kreira, kao što smo rekli server, pri podizanju sistema. Radi njihovog boljeg iskorišćenja prikazaćemo vam one najvažnije. Prva među njima je svakako varijabla koja sadrži podatak o serveru i njegovoj verziji – varijabla „SERVER_SOFTWARE„. A evo i kako možemo da dobijemo podatak o serveru:
- Pokrenite „Apache“ web server i pokrenite bilo koji tekst editor.
- U novi „*.php“ fajl unesite sledeći kod:
<?php
echo $SERVER_NAME;
?>
- Snimite fajl i pozovite ga preko servera u browser, radi pretprocesiranja.
- SERVER_NAME – koja daje naziv host servera pod kojim se dati skript izvršava. Ukoliko se skript izvršava pod virtuelnim hostom, ovo će biti vrednost definisana za virtuleni host (localhost).
- SERVER_PROTOCOL – daje naziv i verziju web protokola preko koga se potražuje data stranica. Na primer „HTTP/1.1“.
- SERVER_PORT – varijabla kojom dobijamo podatak o portu na serverskoj mašini koji se koristi za komunikaciju. Podrazumevani port, pri instalaciji je 80.
Pored serverskih varijabli postoje i predefinisane varijable koje kreira sam PHP parser. Jedna od ovih varijabli je i PHP_SELF – varijabla koja sadrži relativnu putanju do tekućeg dokumenta, u okviru koga se nalazi skript. Primer, odnosno PHP skript sa predefinisanim varijablama možete videti na slici.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com