Funkciju za proveru odašiljaoca iz prethodnog priloga, vrlo je lako implementirati u vaš PHP skript. Potrebno ju je postaviti iznad PHP funkcije „mail()“, iz prethodnog priloga. Ako ste dobro pogledali prethodni PHP kod, verovatno ste uočili da je nizu „$odasiljaoci[ ]“ potrebno malo podešavanja.
Nastavljamo dalje, i u ovom prilogu pozabavićemo se kreiranjem tela e-mail poruke koja će biti odaslana. Prikazaćemo vam kako možete formirati listu (listing) svih vrednosti koji se šalju preko formulara, i kako napraviti automatski odgovor za posetioce vaših stranica. Većina web formulara zahteva od korisnika unos informacija. Najčešći tip web formulara je tzv. „feedback“ formular, koji ćemo iskoristiti kao primer. Kasnije, jednostavno možete prepraviti programski kod i prilagoditi ga drugačijim potrebama.
Sledeća e-mail poruka (administratorska) najčešće ide webmaster-u (odnosno, vama) ili odgovarajućem sektoru vaše firme (ako se radi o firmi). Sadržaj svakog ovakvog mail-a je jednostavna lista sa svim podacima koji su uneseni putem formulara, i odaslati preko skripta. Ove podatke, kao administrator, možete smestiti u neku bazu podataka, kojoj kasnije možete pristupiti radi analize. Za početak, učitaćemo sve podatke odaslate uz pomoć skripta:
function parsiranje_formulara($ulaz) {
if (count ($ulaz)) {
while (list ($naziv, $vrednost) = each($ulaz)) {
if (is_array ($val)) {
for ($brojac2=0; $brojac < count ($vrednost); $brojac2++) {
$sadrzaj .= "$naziv: $vrednost [$brojac2]n";
}
} else {
$sadrzaj .= "$naziv: $vrednostn";
}
}
}
return $sadrzaj;
}
$sadrzaj = parsiranje_formulara($HTTP_POST_VARS);
Ovaj kod nije previše težak. Ono što ovde treba da dobijemo je varijabla „$sadrzaj“ koja je sačinjena od svih ulaznih podatka koji su poslati PHP skriptu na obradu . U slučaju da imate više ulaza, dobićete listu sličnu ovoj:
naziv_ulaza1: vrednost1
naziv_ulaza2: vrednost2
naziv_ulaza3: vrednost3
I tako dalje. Pretpostavljate šta bi se desilo da imate samo jedan ulaz. PHP kod koji uobličava sadržaj vaših poruka je sledeći:
$sadrzaj .= „$naziv: $vrednost [$brojac2]n“;
$sadrzaj .= „$naziv: $vrednostn“;
Varijabla „$naziv“ sadrži nazive polja formulara, a varijabli „$vrednost“ se dodeljuje sadržaj vezan za odgovarajuće polje formulara. Pre nego što krenemo dalje, ispisaćemo subject e-mail poruke koja se upućuje administratoru:
$admin_subject = „Odgovor poslat putem PHP-a“;
Ovde ćemo se zaustaviti, a nastavićemo u sledećem PHP prilogu. Ako do sada imate utisak da je ovo previše komplikovano, i da je PHP kod koji predstavljamo previše razuđen, ne brinite. Na kraju ove teme predstavićemo vam ceo kod, u jednoj celini.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com