Kao da britanskim stočarima nisu bile dovoljne lude krave i gubici zbog ove bolesti, pojavila se i nova koja je, ovoga puta, pogodila svinje.
U pitanju je bolest ustiju i papaka koja je poslednji put u Britaniji zabeležena 1981. godine. Visoko je infektivna, a prenosi se vazduhom, urinom, mlekom, semenom. U ovakvoj situaciji je britanska Vlada upozorila svet na pojavu bolesti i na taj način otišla dobrovoljno u karantin.
Zemlje Evropske zajednice, SAD, Kanade i Južne Koreje su donele odluku o zabrani uvoza svinjskog, ovčijeg i goveđeg mesa, kao i živih životinja i mleka iz Velike Britanije. Sami Britanci su izolovali nekoliko oblasti u kojima je bolest primećena i oformili karantin.
Bolest je prvo registrovana kod svinja, ali ona pogađa i ovce i goveda, retko ljude, ali i to može da se desi. Ipak, do infekcije ne može da dođe ako se jede meso zaraženih životinja, već samo ako je čovek u bliskom kontaktu sa živim primercima. Kod životinja, bolest može da bude smrtonosna, a karakteriše je tromost, umor i gubitak apetita.
Britansko stočarstvo jedva da je počelo da pokazuje prve znake oporavka od gubitaka zbog bolesti kravljeg ludila, a sada se pojavio i ovaj novi problem. Mnogi upozoravaju da bi on mogao da dovede do totalnog kraha u stočarstvu i bankrotiranja uzgajivača.
Što se tiče izvoza, gubici će biti ogromni, s obzirom na činjenicu da Velika Britanija u zemlje Evropske unije izvozi 190.000 tona mesa, a od toga čak 160.000 tona svinjetine.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com