Rešili ste da osigurate svoj profil ili i-mejl adresu lukavom lozinkom tipa „SD9/&i#b&6“ koju nijedan haker nikada neće „provaliti“?
Varate se – iz Američkog Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju poručili su da i ovakve lozinke vrlo brzo mogu da se otkriju.
Kako biste ipak napravili šifru koju ni najdarovitiji hakeri današnjice neće probiti, dovoljno je samo da primenite ovih 7 koraka.
Zaboravite na brojke i slova
Šifre su nam obično neki pojmovi, datumi, imena dece ili kućnih ljubimaca, što je jako lako za obaranje. Gledajte da šifra uz neki broj ili slovo ima i neku frazu, samo vama bitnu, koju ste davno upamtili.
Recimo „čitamalanaforda8E3igrabezprestola“ je odlična i teško će se ikada otkriti.
Mora da izdrži najmanje 100 pokušaja
Dakle, ako neko ko je vičan preturanju po tuđim životima nije u stanju da je iz 100 pokušaja probije, niste loši.
Što duže, to bolje
Ne obraćajte pažnju na automatiku kad vas upozorava da vam je lozinka sasvim dobre dužine. Što duža i složenija lozinka, bolje za vas.
Ne menjajte je stalno
Neki od vas čuli su da se lozinke moraju menjati na svaka 2 ili 3 meseca, pa obično zamenite broj u njoj ili neku reč. Bolje da imate dužu i jaču lozinku nego neku kraću kojoj ćete samo 2 ili 3 polja menjati stalno.
Laka, jednostavna ali i složena
Izaberite neku dobru frazu, vama lako pamtljivu za lozinku. Šifra mora da bude jedinstvena ali ne i komplikovana.
Znaci
U lozinku možete komotno ubaciti i neki znak, kao i opis nečega.
Primenite potvrdu lozinke u dva nivoa
Hakere možete izludeti s dodatnim nivoom zaštite. Ako se dokopaju vaše lozinke, teže će je srušiti na narednom nivou zaštite u kojoj ćete na mejl, SMS ili u posebnoj aplikaciji dobiti kod kako biste se mogli prijaviti u taj profil.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com