Problemi sa mobilnom mrežom treće generacije

Mnogi analitičari iz oblasti telekomunikacija skreću pažnju na probleme koje će operateri imati sa uspostavljanjem treće generacije mreža mobilnih komunikacija. Tehnologija je dostupna, prototipovi 3G mobilnih telefona su tu, ali ostaje pitanje kako će se ostvariti profit i da li će troškovi, i u kojoj meri, ugroziti operatere koji već sada osećaju posledice ulaganja u novu tehnologiju.

Vodeće kompanije su već otpustile 80.000 radnika – neki predviđaju da će se ovaj trend nastaviti. Velika ulaganja su dovela i do smanjenja vrednosti deonica – tržišna vrednost najvećih „igrača“ je smanjena za oko 600 milijardi dolara. U nove tehnologije su uložena ogromna sredstva, a profita neće biti još dugo – evropske kompanije predviđaju da će biti u mogućnosti da novu tehnologiju ponude tek 2003. godine.

Japan se na području mobilnih telekomunikacija nalazi oko dve godine ispred ostatka sveta. Ipak, i tamo je odloženo puštanje u rad 3G mreže, koju je za kraj maja najavio tamošnji najmoćniji operater NTT DoCoMo. Umesto 31. maja, korisnici će moći da okuse novu tehnologiju tek u oktobru. Do tada će se vršiti testiranja – njihov cilj nije samo provera tehničkih karakteristika, već i otkrivanje načina na koji bi korisnici najviše voleli da koriste 3G telefone. Definisanje njihovih želja bi trebalo da pomogne u pokretanju servisa koji će donositi najveći profit.

Za sada, mnogi operateri smatraju da će najveći profit dolaziti od plaćanja za gledanje video-snimaka, bilo da su oni zabavnog karaktera, isečci sa sportskih događaja ili vizuelno predstavljena vremenska prognoza. Analitičari upozoravaju da to možda neće biti glavni izvor prihoda – operateri su već jednom „omanuli“, kasno shvativši da su SMS poruke izuzetan izvor zarade. Niko nije verovao da će ovaj servis postići tako veliku popularnost i čak prevazići zaradu ostvarenu naplaćivanjem razgovora.

Da se slične greške ne bi desile, evropski operateri počinju da angažuju i timove psihologa, čiji je zadatak otkrivanje ukusa, navika i želja sadašnjih i budućih korisnika. Od ovakve procene će zavisiti profit i dalji razvoj nove tehnologije. Činjenica je da logika nije uvek najbolji odgovor na ovakva pitanja: NTT DoCoMo je u Japanu postigao „bum“ svojim i-mode servisom, a da pritom nije nudio neophodne ili korisne usluge. Različiti servisi su, manje-više, bili trivijalni, više okrenuti zabavi nego poslovnoj upotrebi.

Postavlja se pitanje: Kome će se „carstvu“ operateri privoleti? Tinejdžerskom, neobaveznom, trivijalnom i zabavnom, ili poslovnom, ozbiljnom, korisnom? U osnovi mreže treće generacije se nalazi želja da se odgovori na zahteve poslovnih ljudi i njihovih potreba. NTT DoCoMo će, u narednom periodu, pokušati da shvati kakve su te potrebe. Mogao bi da otkrije da njih i nema baš mnogo, već da ljudi, jednostavno, vole da drže igračku u ruci.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com