Produžite život starom prenosnom računaru

Prenosni računari u većini slučajeva služe kao mašine za rad sa Office aplikacijama, pregledanje Interneta, fotografija i skladištenje podataka u pokretu. Odlikuje ih nešto duži radni vek od stonih računara, a pored manje zahtevnih zadataka koji se postavljaju pred njih, u prilog im ide i činjenica da su to brand name proizvodi čije su konfiguracije složili i testirali stručnjaci, pa su mogućnosti kvarova nešto manje. Posle nekoliko godina vernog služenja i prenosni računari znaju da pokažu znakove umora. Najčešće korisnici tada krenu u potragu za novim računarima. Međutim, ako se radi o korisniku koji zaista nema prevelike prohteve za rad na računaru (poput igranja novih igara ili obrade videa) uz dve-tri nadogradnje laptopu se može produžiti život za još koju godinu.
Prvo i osnovno što se može i mora uraditi jeste to da se poveća količina memorije. Prenosni računari obično imaju jedan slot slobodan za tako nešto, najčešće je i smešten tako da omogući korisniku da celu operaciju izvede sam. Postoji mogućnost da je slot za proširenje već zauzet; u tom slučaju treba izvaditi stari memorijski čip, verovatno malog kapaciteta, i zameniti ga novim. Cene memorije danas su tako niske da to neće biti finansijski zahtevna operacija. Verovatno je da prenosnik star više godina ne koristi modernu DDR2 ili DDR3 memoriju, a koju vrstu memorije tačno koristi lako se može otkriti jednostavnim i besplatnim programom CPUID. Sam slot za memoriju nalazi se s donje strane laptopa i skoro ga je nemoguće promašiti, iako ga na nekim računarima morate otvoriti pomoću odvijača. Ukoliko vam se to ipak čini prekomplikovano, uvek možete potražiti pomoć ovlašćenog servisa.
Druga stvar koja se može uraditi je zamena tvrdog diska. Pre te operacije potrebno je sačuvati podatke sa starog diska u laptopu. Diskovi se takođe na većini prenosnih računara mogu zameniti u kućnoj radinosti; samo treba konsultovati priručnik računara. Zamena tvrdog diska odmah će pokrenuti i treći korak, a to je reinstalacija operativnog sistema. Prilikom reinstalacije preporučuje se da se korisnici zadrže na sistemu koji je bio originalno instaliran na računaru, jer, primera radi, instalacija Windows Viste na računaru starom nekoliko godina neće dati nikakva poboljšanja u performansama, ako uopšte i uspete da je instalirate. Nakon instalacije operativnog sistema, predlažemo da na računar instalirate samo neophodne programe, a neke nepotrebne servise i programe koji dolaze sa OS-om isključite.
Sledeći koraci koje ćemo navesti samo će neki moći da urade sami kod kuće, pa onima koji se ne osećaju sposobnim ili spremnim i nisu voljni da rizikuju preporučujemo da to obave u servisu. Mnogim starijim prenosnim računarima mogu da popuste tipke, a zamena nije tako jednostavna kao na stonom računaru. Možda je najpametnije da tako nešto uradite u servisu, ako je neophodno. Prilikom zamene tastature, ali i nezavisno od toga, laptop star nekoliko godina trebalo bi očistiti. Prenosni računari skupljaju prašinu isto kao i stoni, a njih bi trebalo čistiti svakih nekoliko meseci. Taj postupak će verovatno utišati i ventilatore koji su od nakupljene prašine tokom godina postali glasniji. I na kraju, jedna od najvažnijih karakteristika starog laptopa je to da je jeftin. Slobodno ga ponesite na more ili na izlet; ukoliko na njemu nemate neke izuzetno važne podatke, ne morate da brinete o njemu kao da je nov, što može biti velika prednost.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com