Bivลกi menadลพer u Fejsbuku Sendi Parakilas izjavio je da su profili korisnika „roba“ koja se svaki dan prodaje. On je otkrio na koji naฤin su se podaci krali od korisnika i preko popularnih igrica.
Parakilas je za „Vaลกington post“ rekao da je za Fejsbuk radio 2011. i 2012. godine i da je vodio tim koji je bio odgovoran za sprovoฤenje pravila o zaลกtiti podataka korisnika na Fejsbukovoj platformi za aplikacije.
„Ta platforma je ukljuฤivala i dobro poznate i popularne igrice poput Candy Crusha i FarmVillea, kao i mnoge druge“, naveo je Parakilas, jedan od bivลกih menadลพera Fejsbuka.
Kako navodi, Fejsbuk u to vreme nije baลก previลกe brinuo o zaลกtiti podataka korisnika, a afera s Kembridลพ Analitikom je pokazala da se to nije promenilo ni u narednih nekoliko godina.
Parakilas je, objaลกnjavajuฤi kako te platforme funkcioniลกu, rekao da svaki put kada korisnik prihvati neku aplikaciju koja se spaja preko Fejsbuka pojavi mu se disklejmer u kojem se od korisnika traลพi dozvola da aplikacija pristupi podacima na korisnikovom.
Aplikacija u nekim sluฤajevima, kako kaลพe, traลพi samo pristup onim podacima koji su na vaลกem profilu javni, poput imena i prezimena, fotografija, vaลกih lajkova, i joลก nekih podataka koji nisu javni.
„U vreme kada je Kembridลพ Analitaka skupljala podatke o korisnicima, Fejsbuk je dozvolio programerima pristup i podacima vaลกih prijatelja, iako ti prijatelji nikad nisu ni instalirali tu aplikaciju, niti su pristali da ta aplikacija koristi njihove podatke. To je programerima omoguฤilo da vrlo brzo stvore ogromne baze podataka. Postojao je naฤin da se iskljuฤi opcija da aplikacija ima pristup podacima vaลกih prijatelja, ali ta se opcija nalazila duboko u Fejsbukovim postavkama i to ne baลก na svim jezicima“, navodi Parakilas, dodajuฤi da je vrlo malo korisnika je znalo za tu opciju.
„Ono ลกto je najgore, jednom kad bi podaci s Fejsbukovih servera preลกli kod programera, Fejsbuk viลกe nije imao kontrolu nad njima, niti je znao u kakve ฤe se svrhe ti podaci koristiti“, dodaoje on.
Parakilas je naveo jedan od primera kako je Fejsbuk reลกavao, odnosno nije reลกavao probleme sa zloupotrebom korisniฤkih podataka.
„Krajem 2011. godine, Fejsbuk je otkrio da jedna aplikacija, po imenu Klout, po Fejsbuku otvara „profile duhove“ dece. Te javne profile nisu otvarala prava deca, veฤ su se radili na osnovu podataka koje je aplikacija Klout prikupila od korisnika koji su koristili tu aplikaciju. Moj posao bio je da nazovem ลกefove Klouta i pitam ih da li tom aplikacijom krลกe neko pravilo Fejsbuka jer ja nisam mogao da vidim, ni da znam ลกta s tim podacima rade. Uveravali su me da nisu prekrลกili nijedno pravilo. Ja sam im ponovio da moraju da se drลพe naลกih pravila, i to je bio kraj naลกeg razgovora. Fejsbuk nije preduzeo niลกta po tom pitanju, niti je spreฤio Klout da nastavi da prikuplja podatke o korisnicima“, naveo je on.
Klout jei bila aplikacija za koju se ฤak javno videlo da krลกi pravila, ali Parakilas upozorava da su se mnogo gore stvari deลกavale s aplikacijama koje nije bilo tako jednostavno otkriti, prenosi portal B92.net.
Parakilas je uveren da postoji jedan jedini razlog zbog kojeg Facebook nikada nije javno priznao takve stvari, niti je upozoravao korisnike o tome, a to je ลกto nisu hteli da javnost sazna o velikoj rupi i slabosti sistema koji brine o bezbednosti podataka.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com