Naučnici su prvi put do sada uspeli da pronađu pedesetak ostataka jednog asteroida koji je u oktobru prošle godine eksplodirao iznad Sudana. Delovi, prikupljeni u sudanskoj pustinji, trebalo bi da omoguće istraživanje putanje ovog asteroida i njegovog sastava, kao i najvažnijih tehnika za sprečavanje njihovog eventualnog udara u Zemlju.
Kameno nebesko telo veličine automobila, a teško 83 tone, poznato i pod imenom 2008 TC3, otkrili su prošlog oktobra astronomi iz Arizone, samo 20 časova pre udara u Zemlju. Ovo nebesko telo pratili su brojni teleskopi širom sveta sve dok nije eksplodiralo u užarenu vatrenu loptu i raspalo se u atmosferi iznad Nubijske pustinje. Piter Dženiskens (Peter Jenniskens), autor ovog izveštaja i naučnik Instituta Seti (SETI Institute), otputovao je u pustinju sa svojim timom kako bi pronašao njegove ostatke. U veoma opsežnoj potrazi pronađeno je 47 delova ovog asteroida.
Asteroid je bio sačinjen od izuzetno krhkog materijala, zbog čega je eksplodirao na visini od 37 km, pre nego što je stigao da znatnije uspori. Kada proučavaju meteorite, stručnjaci obično nemaju direktne informacije o njihovom poreklu i vrsti. "Radi se o potpuno novom materijalu, koji do sada nismo imali u svojoj kolekciji", rekao je Dženiskens. Koautor ove studije, Daglas Rambl (Douglas Rumble), izjavio je da su mnoga nebeska tela ranije snimljena kako sagorevaju u Zemljinoj atmosferi. "Međutim, ovo je jedinstven slučaj da smo videli objekat pre ulaska u atmosferu i posle toga ga pratili do njegovog kraja", objasnio je on.
Ovaj tim istraživača tvrdi da je 2008 TC3 jedan od veoma retkih meteorita koji se zovu ureiliti. On pripada maloj grupi F-klase meteorita, koja čini samo 1,3 odsto svih asteroida, a verovatno su nastali od svemirskog objekta KU2, koji je bio prečnika 2,6 kilometara. Analiza pokazuje da se radi o relativno mladom asteroidu koji je u unutrašnjem delu Sunčevog sistema proveo samo nekoliko miliona godina. Nanodijamanti otkriveni na njegovim delovima trebalo bi da otkriju da li je zagrevanje ovog asteroida posledica udara na matičnom telu, dok bi tragovi kiseonika mogli da dovedu do izvora samog asteroida KU2, možda neke od planeta.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com