Još od pojave kompjutera neprekidno se govori o štetnosti dugog sedenja uz njega. To je posebno važno za decu u razvoju, pa se kao potencijalne opasnosti pominju razni deformiteti kostiju i mišića, preterana gojaznost i drugi medicinski problemi. S obzirom na činjenicu da deca (i ne samo ona) najveći deo vremena uz kompjuter provode igrajući se, kompanija Powergrid Fitness (Laurel, MD, osnovana 2002. godine) došla je na ideju da poveže kompjuterske video-igre sa čovekovom fizičkom aktivnošću.
Ova kompanija otpočela je sa proizvodnjom specijalnih dodatnih uređaja kompatibilnih sa personalnim računarima i popularnim igračkim konzolama – PlayStation II, Xbox i GameCube. Tako su nastala dva modela u njihovoj ponudi – Kilowatt Pro i Kilowatt Sport. Prvi je namenjen profesionalnoj primeni u medicinske svrhe, dok je drugi upravo dizajniran za korišćenje uz video-igre (mada se ne isključuje ni njegova medicinska primena).
Kilowatt Sport transformiše video-igru u „igru mišića“. On istovremeno omogućava merenje u realnom vremenu snage kojom korisnik (igrač) vrši pritisak na džojstik. Pomoću dva mikroprocesora pritisak se pretvara u odgovarajući električni signal za pomeranje džojstika u video-igri. Sastoji se od jedne platforme koja može da izdrži dovoljan pritisak za izvođenje video-igre. Pri tom se može izabrati jedan od 12 mogućih nivoa težine (počev od prvog – easy, do poslednjeg – brutal).
Prilikom igranja aktivira se veliki broj mišića čovekovog organizma, tako da su ove igre odličan trening za jačanje mišića i skidanje „kilaže“, što se ističe kao znatan problem američke populacije ali i drugih. Sve značajne informacije o sili, otporu i vremenu prikazuju se tokom igranja na LCD displeju ovog uređaja, a sve te mogućnosti, kao i male dimenzije, čine ga vrlo pogodnim za kućnu primenu. On je mnogo manji, lakši i jednostavniji od većine gimnastičkih sprava za vežbanje i jačanje mišića.
Kilowatt Sport je izazvao dosta interesovanja među ljubiteljima kompjuterskih video-igra, a doneo je svojim kreatorima i neka priznanja. Nakon predstavljanja u novembru prošle godine, nastupio je na Sajmu potrošačke elektronike u Las Vegasu (CES). Od asocijacije CEA (Consumer Electronics Association) proglašen je za najbolju inovaciju u oblasti elektronskih igara. To je odlična preporuka za budući uspeh ovog uređaja, koji će se prodavati po ceni od oko 800 dolara.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com