Robo-doktori

Primena novih tehnologija u medicini dobila je još jedan oblik – robote koji obilaze i kontrolišu ležeće pacijente u bolnicama i na klinikama. Nova generacija robo-doktora služi zapravo za komuniciranje pravih doktora sa svojim pacijentima. To je nov oblik virtuelne posete pacijenata, takozvana televizita. Koristi se radi uštede vremena i sredstava, a veoma je pogodna i za nadgledanje pacijenata iz udaljenih i nerazvijenih područja, u kojima je teško organizovati neprekidnu kompletnu lekarsku službu.

Ova ideja eksperimentalno je primenjena u nekoliko američkih bolnica. Jedna od njih, koja je ostvarila izuzetne rezultate u uvođenju robo-doktora, jeste bolnica Džon Hopkins u Baltimoru. Ispitivanja izvedena na Odeljenju za urologiju pokazala su da se polovina pacijenata u odsustvu svog doktora radije izjašnjava za posetu robo-doktora nego drugog dežurnog lekara u bolnici.

Razlog izbora robota umesto doktora jeste u tome što putem robo-doktora pacijenti zapravo kontaktiraju sa svojim lekarom. Na taj način se putem video-konferencijske veze i Interneta ostvaruje pravi razgovor lekara i pacijenta. Pacijent može da postavi sva pitanja koja ga interesuju, a lekar dobija potpuni uvid u stanje pacijenta. Naravno, to nije jedini način kontakta sa pacijentima. Ovom obliku komuniciranja prethodi detaljan pregled pacijenta i formiranje kompletne istorije bolesti.

Proizvođač robo-doktora primenjenog u ovoj bolnici je kompanija InTouch Health. Robot po izgledu podseća na čuvenog robota R2D2 iz „Ratova zvezda“. „Lice“ mu je u obliku ekrana na kome se pojavljuje lekar pri video-konferencijskoj vezi. Na mestu očiju on ima kamere, a na mestu usta zvučnik koji mu omogućava da „razgovara“ sa pacijentima. Na taj način doktoru je dostupno sve što „vidi“ i „čuje“ robot.

Robo-doktori predstavljaju vrlo pogodno rešenje za obilazak (vizitu) lakše obolelih pacijenata, ali i teških bolesnika kojima je potrebno dugotrajno rutinsko lečenje koje zahteva neprekidno praćenje toka bolesti i česta ispitivanja. Takođe, pogodni su i za kontakte nakon izlaska pacijenta iz bolnice (kućno lečenje). Na taj način kontakt sa lekarom može se ostvariti jednostavno kad god je to potrebno.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com