Pre više od 40 godina, naučnici su eksperimentalno dokazali da je treniranje životinja pomoću elektrostimulacije centara za zadovoljstvo u mozgu podjednako efikasno kao i nagrađivanje hranom za uspešno obavljene zadatke. Ova saznanja iskorišćena su u eksperimentima koji su sprovođeni na Univerzitetu u Njujorku, gde je tim naučnika trenirao pacove, koristeći elektrode ugrađene u njihov mozak, radio prijemnike prikačene na njihovo telo, laptopove i predajnike koji su emitovali radio talase.
„Robopacovima“ su centri za seks, hranu i piće stimulisani pomoću radio talasa, kontrolisanih uz pomoć kompjutera. U prvom od eksperimenata, glodari su bili smešteni u vrstu lavirinta, iz kog je trebalo da nađu izlaz, savladavajući brojne prepreke. Vrlo brzo, shvatili su da za kretanje kroz lavirint, pentranje po lestvicama i provlačenje kroz otvore uvek dobijaju nagradu u obliku prijatnih stimulansa – vremenom, bili su sve brži i uspešniji u rešavanju zadataka. Naučnici su uspeli i da navedu pacove da dođu na sredinu jarko osvetljene sobe – nešto što oni inače nikad ne čine.
Ovako „opremljeni“ pacovi, smatra tim iz Njujorka, mogli bi da posluže u pronalaženju žrtava zemljotresa zarobljenih ispod ruševina, ili u otkrivanju minskih polja. Glodari su, objašnjavaju naučnici, mnogo izdržljiviji od pasa tragača, a mogu da iskoriste i najmanji prolaz za kretanje. Takođe, psi koji otkrivaju minska polja previše su teški, tako da mogu aktivirati mine, dok pacovi mogu po njima da hodaju, nose detektore koji će otkriti smrtonosne naprave, a da sami nikada ne budu u opasnosti. „Robopacovi“ bi mogli da posluže i u špijunske svrhe, s obzirom na to da mogu lako da se kreću kroz instalacije, vodovod i kanalizaciju.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com