Veštačka inteligencija (AI) u narednih 10 godina može da zameni samo oko pet odsto poslova koje trenutno obavljaju ljudi, izjavio je ugledni profesor na Masačusetskom institutu za tehnologiju (MIT) Daron Ačemoglu, pozivajući se na vlastitu računicu.
Kako se navodi, to su dobre vesti za radnike, ali veoma loše za kompanije koje ulažu milijarde u AI tehnologiju pošto očekuju da će ona dovesti do značajnog porasta produktivnosti, prenosi Blumberg.
Ačemoglu tvrdi da nije pesimista povodom razvoja veštačke inteligencije, ali smatra da su očekivanja od AI previsoka.
Mnogo novca će biti bačeno u vetar, tih pet odsto neće dovesti do ekonomske revolucije, dodaje stručnjak.
Daron Ačemoglu je predstavio tri osnovna scenarija razvoja AI, od kojih prvi predviđa da će se potrošnja postepeno smanjiti na prihvatljivu meru, dok drugi prognozira da će euforija oko veštačke inteligencije trajati još godinu ili dve i nakon toga dovesti do kraha tehnoloških akcija.
Treći i najpogubniji scenario predviđa da će nekontrolisana euforija oko AI trajati godinama, zbog kojih će kompanije ukinuti mnogo radnih mesta i uložiti stotine milijardi dolara u tehnologiju koja neće moći da opravda njihova očekivanja.
Negativne posledice bi u tom slučaju osetila cela ekonomija, upozorava Ačemoglu, koautor popularne knjige „Zašto narodi propadaju“ koja je jedno vreme bila bestseler „Njujork tajmsa“.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com