Screensaver-i u službi nauke

Šta radi vaš kompjuter kada ništa ne radi? Na njemu se obično aktivira screensaver. Ali, da li ste znali da to vreme može da bude korisno upotrebljeno za razne proračune i kao potpora naučno-istraživačkim projektima i institucijama? Mnogo personalnih računara povezanih u mrežu štedi novac za nabavku superkompjutera i umnogome ubrzava proces.

Prvi su se ovakvog načina upotrebe screensaver-a setili naučnici u projektu SETI (projekat potrage za radio-signalima iz svemira koji bi upućivali na postojanje vanzemaljskog života). Njihov screensaver je download-ovalo preko 2.000.000 korisnika i na taj način je dobijeno 350.000 godina kompjuterskog vremena!

Isti će princip iskoristiti i kompanije Popular Power (simulacije mutacija virusa gripa koje bi dovele do konačnog leka protiv ove bolesti), Parabon (simulacije efekata hemoterapije na ćelije raka), Distributed Science (razrada najboljih načina uklanjanja nuklearnog otpada)… Spisak se ovde ne završava. S obzirom da je sve više interesenata za vaše screensaver-vreme, neke kompanije iznose ideju o novčanoj nadoknadi za „iznajmljivanje“ vašeg kompjutera. Taj novac neće biti velik, ali će, recimo, pokrivati mesečne troškove korišćenja Interneta. Naravno, pojavile su se ideje i o još komercijalnijoj upotrebi na ovaj način umreženih kompjutera: iznajmljivanje filmskim studijima za potrebe kompjuterske animacije koja je hardverski izuzetno zahtevna. Npr. za neke kadrove u filmu „Priča o igračkama“, mreži od 100 kompjutera bilo je potrebno više od 20 sati rada.

Uglavnom, potencijali ovakve mreže su ogromni jer je u ovom trenutku njena moć obrade podataka tri puta veća od mogućnosti najbržeg superkompjutera na svetu, IBM-ovog AsciWhite-a, koji sa svojih 8.000 procesora može da obavi 12 triliona operacija u sekundi.

Da bi se priključili nekom projektu ove vrste, potrebno je da download-ujete screensaver, ustvari mali programčić koji u pozadini izvršava određenu vrstu zadataka, obrađujući manje pakete informacija koje dobija sa matičnog servera. Znači, potrebno je da budete online i kada god ništa ne radite, vaš procesor će se baviti analizom i obradom podataka određene naučne institucije. U trenutku kada pomerite miša, želeći da nastavite sa radom, program prekida svoj rad i procesorsa moć vašeg kompjutera je samo vama na raspolaganju.

U ovom trenutku broj online-kompjutera prelazi cifru od 300 miliona i svakoga dana vrtoglavo raste. O tolikom broju ne može ni da sanja bilo koja naučna institucija, laboratorija, filmski studio!

Evo i linkova koji se tiču ovakvih projekata:

  • Popular Power
  • Entropia
  • ProcessTree
  • SETI
  • Distributed Science
  • Parabon
  • Distributed Net

    Pratite Krstaricu na www.krstarica.com