Kompanija Siemens napravila je „mašinu“ za dobijanje trodimenzionalne slike realnih objekata, što može naći primenu u oblasti medicine, zaštite prostora i raznim oblastima industrije.
Siemens-ova „mašina“ za 3D viziju posmatranog objekta zasnovana je na novoj tehnologiji digitalne obrade slike. Na taj način mogu se dobiti trodimenzionalni prikazi bilo kog objekta, čak i ako se on nalazi u pokretu. Uređaj radi u oblasti nevidljive svetlosti, čija je talasna dužina bliska infracrvenoj svetlosti. Posmatrani objekat izlaže se delovanju paralelnih svetlosnih zraka, a pomoću kamere beleže se njegove slike.
Sve informacije dobijene na ovaj način prenose se do kompjutera. On obavlja glavni deo posla, koristeći softversku aplikaciju za kombinovanje tih slika u 3D prikaz objekta. Trodimenzionalna slika se formira korišćenjem metode triangulacije. Sve se to obavlja za vrlo kratko vreme – u delovima sekunde.
Odeljak kompanije Siemens (STB – Siemens Building Technologies) u saradnji s kompanijom L-1 Identity Solution već je primenio ovu tehnologiju i plasirao je na tržište. Prilagođena je primeni u kontroli pristupa. Provera identiteta osobe koja pristupa nekom prostoru mnogo je sigurnija ako se koristi 3D prikaz nego kad se posmatra njena fotografija (2D prikaz), pri čemu su moguće i zloupotrebe podmetanjem fotografija osoba koje imaju dozvoljen pristup određenom prostoru.
Pored primene u oblasti zaštite, ova „mašina“ za 3D prikaz može se koristiti u automobilskoj industriji. Upavo tom primenom bavi se Siemens-ovo odeljenje Automation and Drives. Tehnologija se koristi za podešavanje šasije automobila, kao i za ispitivanje automobilskih guma skeniranjem njihove površine pri rotaciji.
Metod 3D prikaza našao je primenu i u medicini. Siemens Audiologicshe Technik GMBH nedavno je lansirao iScan metodu, baziranu na „mašini“ za dobijanje 3D vizije objekata. Ona se u tom slučaju primenjuje za prikupljanje podataka za slušne aparate koje ova kompanija (kao odeljak Siemens-a) proizvodi.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com