Sigurnije baterije za mobilne telefone

Naučnici s Instituta Fraunhofer (Fraunhofer Institute) u Vircburgu (Würzburg) razvili su novi tip litijum-jonskih baterija, koje su, za razliku od starih, nezapaljive. Problem sa starim tipom baterija je u tome što je tečni elektrolit veoma zapaljiv i ne podnosi visoke temperature. Ovaj novi tip baterija ne zasniva se na tečnom elektrolitu, već na polimerskom, koji je mnogo bezbedniji od starog i nije zapaljiv.
Litijum-jonske baterije imaju veoma širok spektar primene – od mobilnih telefona i laptop računara do bušilica koje rade na baterije ili kosačica trave. Svi ovi uređaji napajaju se električnom energijom uz pomoć ovog izvora struje, koji poseduje veliki energetski kapacitet i obezbeđuje dovoljan i stabilan napon. Ipak, ove baterije imaju veliki nedostatak: tečni elektrolit koji čini njihov sadržaj veoma je zapaljiv i nestabilan na visokim temperaturama; u tim slučajevima može doći do požara.
Prema rečima dr Kai-Kistijana Melera (Kai-Christian Möller), vođe ovog projekta u Institutu Fraunhofer, naučnici su uspeli da zamene zapaljivi organski elektrolit nezapaljivim polimerom koji poseduje iste karakteristike kao i stari tip elektrolita. Po njegovim rečima, to umnogome povećava sigurnost litijum-jonskih baterija, jer zbog čvrstog stanja elektrolit ne može da iscuri, a nije ni zapaljiv. Ovaj polimer zasnovan je na derivatu dobijenom od polimera poznatog pod imenom Ormocer. To je polimer sastavljen od lanaca silicijum-oksida koji čine neorgansku strukturu koja se može kombinovati s organskim strukturama radi dobijanja baterije. Osnovni problem ovog tipa baterija bilo je to što je polimer tvrđi i provodi manje struje. Međutim, sada su naučnici uspeli da naprave kombinaciju koja pokazuje iste karakteristike kao i stari tip baterija.
Zasad postoji samo prototip ovog novog tipa litijum-jonskih baterija, ali se očekuje da će za tri do pet godina početi njihova serijska proizvodnja. Tada će ove baterije zameniti stare u mobilnim telefonima, laptop računarima i ostalim uređajima. Sada je osnovni zadatak da se postigne da ove nove baterije za što kraće vreme uskladište/isporuče što više električne energije. Kada se to postigne, može se očekivati da ovaj tip baterija zameni i sadašnje akumulatore u automobilima, koji su kabasti, imaju kratak životni vek i napravljni su od olova, pa im je efikasnost mala (gubi se dosta energije). Zasad je proces proizvodnje ovog novog tip baterija suviše skup, što zbog karakteristika, što zbog kapaciteta, ali kada se to prevaziđe, može se očekivati da ovaj tip baterija nađe široku primenu u svakodnevnom životu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com