Nedavno otkriće bakterije koja se hrani plastikom ovog aprila dobilo je svoj naizgled neočekivani iskorak.
Prvobitno otkrivena na deponiji u blizini reciklažnog centra u japanskom gradu Sakai, bakterija Ideonella sakaiensis 201-F6, pri temperaturi od 30 stepeni provela je šest nedelja u razlaganju PET ambalaže, što je svojevrsni rekord i u odnosu na vrste gljiva za koje je ranije utvrđeno da takođe poseduju značajan apetit za plastikom.
Osnažen otkrićem japanskih kolega, tim naučnika iz Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Brazila posmatrao je PETase, jedan od aktivnih enzima bakterije Ideonilie sakainesis, u cilju boljeg upoznavanja njegove proteinske strukture i delovanja. Neočekivani rezultat istraživanja bilo je snažno mutiranje već efikasnog enzima, slučajno prouzrokovano dodavanjem određenih aminokiselina. Unapređeni enzim u stanju je da razloži plastiku daleko brže nego što je to činio njegov prethodnik sa japanske deponije.
Noovotkrivena struktura podseća na gljivni enzim kutinazu, ali je aktivni element pogodniji za prilagođavanje veštačkim nego prirodnim polimerima. Ova razlika dovela je do postavljanja hipoteze da je PETase nastao u sredini zagađenoj plastikom koja mu je omogućila da evoluira koristeći PET kao jedini izvor energije.
Od više od milion prodatih plastičnih boca u svetu svakog minuta, svega 14 odsto bude reciklirano, dok ostatak završi na dnu okeana i na divljim deponijama. Čak i podatak da boce koje se recikliraju mogu da se iskoriste jedino u proizvodnji jeftinih i trošnih materijala za odeću ili tepihe ne pruža utehu za rešenje problema. Novootkriveni enzim otvara vrata mogućnosti da se prozirne plastične boce recikliraju u potpuno iste što u velikoj meri smanjuje potrebu za pravljenjem nove plastične ambalaže kao i naviku industrijskih proizvođača da biraju jeftinu pre nego ekološku soluciju.
(Danas)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com